Mahunarka Leblebija (cicer arietinum) je vrsta biljke iz familije bobova izuzetan je izvor kalijuma, što poboljšava cirkulaciju, gvožđe, kalcijum, magnezijum, mangan, cink i vitamin K doprinose izgradnji i održavanju jačine i strukture kostiju; pomaže jačanje imunog sistema, povećava energiju, eliminiše umor i dobar je saveznik protiv depresije. Ovo su samo neke od karakteristika leblebija.
Priprema leblebija za kuvanje
1. Jela sa leblebijom poželjno je da planirate unapred, jer leblebiju treba da potopite. Najbolje je potopiti preko noći. Što je duže potopljena to ćete je kraće kuvati. Ukoliko je leblebija bila potopljena 8 sati trebalo bi je kuvati oko 2 sata, a ukoliko je odstajao u vodi 12- 16 sati potrebno je kuvati samo jedan sat ili čak manje.
2. Leblebija će potapanjem u vodi nabubriti, ali neće znatno da omekša. Dobro je isperite pre kuvanja. Stavite je u lonac i zalijte vodom, dodajte prstohvat soli pa kuvajte na jakoj vatri. Vreme koje je potrebno da se skuva zavisi od toga koliko dugo je bila potopljena, a varira od 40 minuta pa do dva sata. Isprobajte s vremena na vreme da li je dovoljno smekšala i procenite kada je gotova.
3. Pustite još neko vreme da stoji u vrućoj vodi.
4. Odstranite vodu i leblebija je spremna.
Salata sa leblebijama, tunjevinom i maslinama
Potrebni sastojci i priprema
leblebije - 400 g, iz konzerve
tunjevina - 120 g, iz konzerve
kapar - 1 supena kašika
masline - 100 g
crveni luk
so
maslinovo ulje
limun
biber
Procedite leblebiju u đevđiru i operite hladnom vodom. Sipajte u odgovarajuću posudu. U njega dodajte tunjevinu, oceđenu od ulja, masline, isečene na pola, isečeni crveni luk, 1 supenu kašiku mariniranog kapra.
Ako koristite slani kapar, prvo ga potopite na sat vremena u hladnu vodu. Začinite salatu sa 3 supene kašike maslinovog ulja, sokom i rendanom korom jednog bio limuna. Promešajte dobro sastojke.