Zbog toga je važno prepoznati da li su jaja koja planirate da konzumirate loša. Postoji nekoliko metoda koje možete da koristite da biste utvrdili da li su se jaja pokvarila.
Proverite rok trajanja na pakovanjuOvo može da deluje kao besmislen savet, ali provera datuma isteka roka jaja na kutiji je prvi korak u određivanju njihove svežine. Obično želite da koristite jaja u roku od tri do pet nedelja od kupovine. Bilo kada nakon toga postoji rizik da budu loša.
Uradite vizuelni pregledKako izgledaju vaša jaja u kartonu? Ako su neka napukla, smatrajte ih kontaminiranim i bacite ih. Sluzava ili praškasta supstanca na ljusci takođe je znak potencijalne kontaminacije. Kada razbijete jaje, potražite znake propadanja i bilo kakvu ružičastu ili zelenu promenu boje. Bacite ako vidite bilo koji od ovih pojava.
Isprobajte test plutanjaNapunite šerpu sa vodom i potopite jaja u nju. Ona koja tonu su „prihvatljiva“, a jaje koje pluta je verovatno staro. Iako su još tehnički bezbedna za jelo, jaje pluta kada se u njegovoj ljusci nakon nekoliko nedelja formira mali vazdušni džep.
Ako hoćete da budete sigurni, razbijete jaje u činiju i pomirišite ga pre nego što ga upotrebite. Ali kako da proverite svežinu jaja kada loša jaja mirišu na, pa, jaja? Upamtite, ono koje je predaleko prošlo rok trajanja ima miris nalik na sumpor, koji stvarno užasno smrdi. Ako miriše na smeće, bacite ga u smeće.
Ali i ako se ne oseća, pogledajte ga. Sveže jaje, spremno za jelo, imaće sjajno i debelo žumance, dok će starije izgledati bledo i istrošeno, a žumance je razliveno.
Moguće je da jaja mogu da "izdrže" i da deluju prihvatljivo i nakon isteka roka trajanja, međutim, to se ne preporučuje jer mogu biti kontaminirana štetnim bakterijama i potencijalno uzrokovati zdravstvene probleme.