Bonifatije je najpre bio sluga kod bogate i razvratne žene Aglaide u Rimu, i imaše sa njom je bio u nezakonitoj vezi. Oboje su bili neznabošci. Jednom je Aglaida poželela da ima u kući mošti kao neku amajliju, koja brani od zla. Pa je poslala svoga slugu u Aziju, da joj nađe i kupi mošti. Bonifatije je uzeo sa sobom nekoliko robova i dosta zlata i pri rastanku je kroz šalu rekao:
A šta će biti, gospođo, ako ja ne nađem nikakvo telo mučenika, pa tebi donesu moje telo za Hrista namučeno, da li ćeš ga primiti s čašću?
Aglaida se nasmejala i nazvala ga pijanicom i grešnikom. Kada je došao u grad Tars Bonifatije je video mnoge hrišćane na mukama: jednima odsečene noge, drugima ruke, trećima oči izbodene, četvrte na vešalima.
Bonifatiju se tada promenio i pokajao. Tada je među hrišćanskim mučenicima uzviknuo: „I ja sam hrišćanin“. Sudija ga je osudio na muke, naredio da ga šibaju, a potom da mu sipaju vrelo olovo u usta. Prema hrišćanskoj tradiciji olovo mu nije naudilo, tako da su mu mačem odsekli glavu. Robovi su uzeli telo i preneli u Rim. Tada se prema hrišćanskoj tradiciji anđeo Božji javio Aglaidi i rekao:
Primi onoga koji negda beše sluga tvoj, a sad je naš brat i saslužitelj; on je čuvar duše tvoje i zaštitnik života tvoga.
Aglaidamu je nakon toga sagradila crkvu i u nju sahranila mošti mučenikove. Potom se i ona pokajala i razdala imanje siromašnima. Sveti Bonifatije je ubijen 290. godine.
Srpska pravoslavna crkva slavi ga 19. decembra po crkvenom, a 1. januara po gregorijanskom kalendaru.
Rimokatolička crkva ga je u svoj kalendar uvrstila u 12. veku, ali je 1969. godine uklonjen iz njega.
Sveti Bonifatije, posebno pomaže onima koji mu se usrdno mole u isceljenju od alkoholizma.
Glas javnosti/ Ohridski prolog