Zakon se odnosi na svaku državu koju su obaveštajne službe tri godine zaredom proglasile pretnjom, a taj kriterijum trenutno ispunjavaju Kina, Rusija, Iran i Severna Koreja.
Kako se navodi, u prvobitnom predlogu zakona te četiri države bile su eksplicitno imenovane, ali je u konačnom nacrtu dozvoljeno da se države eventualno uklone sa liste "u slučaju promene režima ili bilo kog drugog razloga".
Prema konačnoj verziji usvojenog predloga, zakonitim stalnim državljanima SAD i onima sa dvojnim državljanstvom takođe će biti dozvoljeno da kupuju zemljište u Teksasu.
U zakonu je precizirano da je zabranjena kupovina onog zemljišta na kom bi "strano vlasništvo predstavljalo pretnju", odnosno zemljišta povezanog sa poljoprivredom, naftom i mineralima.
"Bezbednost hrane je državna bezbednost. Drvo, nafta i gas, naša retka prirodna bogatstva – to moramo da štitimo. Ovo je pitanje nacionalne bezbednosti. Zato smo povezali zabrane sa procenom nacionalne pretnje, rekla je republikanska senatorka u Teksasu Luis Kolkorst.
Druge savezne države su takođe preduzele slične korake kako bi "sprečile neprijateljske strane vlade da kupovinom zemljišta steknu uporište u SAD".
Predstavnički dom Severne Karoline jednoglasno je usvojio zakon kojim se "državljanima Kine, Rusije i drugih neprijateljskih stranih država" zabranjuje da kupuju poljoprivredno zemljište ili imovinu u blizini vojnih baza.
U parlamentu Floride trenutno se razmatra više zakona koji bi, kako piše "Foks njuz", neprijateljskim stranim subjektima na sličan način zabranili kupovinu poljoprivrednog zemljišta.
U Arkanzasu, senator Tom Koton je prošlog meseca predstavio nacrt zakona kojim će se Kinezima zabraniti da kupuju poljoprivredno zemljište i nekretnine u SAD, osim ako im se prethodno, u svojstvu izbeglica, ne odobri azil.
"Decenijama je Komunistička partija Kine gutala američko poljoprivredno zemljište i nekretnine", rekao je Koton.
Glas javnosti/RT Balkan