Takođe, podseća se na niz incidenata koje su „SAD namerno isfabrikovale“ kroz istoriju, „eskalirajući nuklearnu pretnju“.
„Trenutna vladajuća struktura u Beloj kući otvorenije sprovode uporne pokušaje izvođenja preventivnog nuklearnog napada na Severnu Koreju, u dosluhu sa južnokorejskim marionetskim režimom“, navodi se u izveštaju.
Takođe, tvrdi se da su, „u trenutku ubrzanog transfera oružja i opreme Južnoj Koreji, SAD poslale ministra odbrane u decembru 2021. na konsultativni sastanak u Južnoj Koreji, tokom kog je sa južnokorejskom vojskom pripremljen strateški plan za scenario nuklearnog rata“.
„U 2022. SAD, u saradnji sa marionetskim južnokorejskim snagama, održale su različite nuklearne ratne vežbe, uključujući i združenu vežbu vazduhoplovnih strateških snaga, udarne grupe nosača aviona, uključujući i nuklearne po prvi put od 2017, kako bi pokazale agresivnu groznicu prema Severnoj Koreji. Ove godine, SAD pribegavaju zabrinjavajućim neprijateljskim aktima bezobzirnog zadiranja u suverenitet i bezbednost Severne Koreje upornije nego ikada ranije, a njihova težina i opasnost dostigli su prag eksplozije koji se više ne može tolerisati“, piše u izveštaju.
Kao deo vojnih priprema za pokretanje nuklearnog rata, SAD sprovode različite forme špijunaže prema Severnoj Koreji na do sada neviđenom nivou na Korejskom poluostrvu i njegovoj okolini, navode iz Instituta.
„Ovakvi ratoborni potezi SAD podigli su vojne tenzije na Korejskom poluostrvu, dok su u severoistočnoj Aziji već ušli u izuzetno nestabilnu situaciju koja je sve bliže ivici nuklearnog rata. Ako izbije rat na Korejskom poluostrvu koje se nalazi na važnoj geopolitičkoj poziciji, gde se mešaju interesi velikih sila, on će se brzo proširiti na svetski rat i termonuklearni rat bez presedana u svetu. To će imati najkatastrofalnije i najnepovratnije posledice po mir i bezbednost na Korejskom poluostrvu i u severoistočnoj Aziji i ostatku sveta“, objavljeno je u izveštaju Instituta.