Glas Javnosti

SAD se spremaju za rat sa Kinom?!

Svet
Autor: Glas javnosti

Kongresni pregled strateškog stava SAD kaže da se bezbednosno okruženje pogoršalo i da SAD treba da reaguju.

Dvostranačka komisija od šest demokrata i šest republikanaca pozvala je na hitnu i neposrednu akciju za rešavanje pretnji sa kojima se suočavaju SAD. Njihov izveštaj je usledio nakon jednogodišnjeg pregleda američkih konvencionalnih i nuklearnih snaga i dolazi 14 godina nakon što je poslednji veliki pregled objavljen 2009.gdoine.


„Danas su Sjedinjene Države na korak od toga da imaju ne jednog, već dva nuklearna neprijatelja, svaki sa ambicijama da promeni međunarodni status kvo, silom, ako je potrebno: situacija koju Sjedinjene Države nisu očekivale i za koju nisu spremene“, napisali su predsednica komisije Madelin Kridon i potpredsednik Džon Kil u svom uvodu u izveštaj.


Komisija je dodala da, iako je rizik od velikog nuklearnog sukoba veom nizak, „rizik od vojnog sukoba sa Rusijom i Kinom, nije neizbežan, porastao je, a sa njim i rizik od nuklearne upotrebe, verovatno protiv domovine SAD „.

Uočio je napredak Rusije i Kine u vazdušnoj i protivraketnoj odbrani i prihvatio prognozu Pentagona da će Kina verovatno imati 1.500 nuklearnih bojevih glava do 2035. godine.


Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je prošle godine da Kina predstavlja „najozbiljniji dugoročni izazov međunarodnom poretku” i da će Vašington slediti strategiju „ulaganja, usklađivanja, takmičenja” kako bi se suočio sa tim izazovom.

„Ne tražimo sukob ili novi hladni rat“, rekao je Blinken u govoru na Univerzitetu Džordž Vašington. „Naprotiv, odlučni smo da izbegnemo oboje.


Među svojim preporukama, komisija je navela da bi Vašington trebalo "u potpunosti i hitno" da izvrši program modernizacije nuklearnog oružja koji je počeo 2010. i za koji se očekuje da će trajati 30 godina.

Rečeno je da projekat treba da se proširi tako da uključi sve bojeve glave, nuklearne sisteme za isporuku i nuklearnu komandu, kontrolu i komunikacije.


Druge preporuke su uključivale raspoređivanje više taktičkog nuklearnog oružja u Aziji i Evropi, proizvodnju više stelt bombardera B-21 i nuklearnih podmornica klase Kolumbija i bolje korišćenje novih tehnologija kao što su hipersonik i veštačka inteligencija. Izveštaj je takođe pozvao na poboljšanje konvencionalnih snaga SAD i njihovih saveznika.


Panel je primetio koliko se situacija pogoršala od 2009. godine kada se bezbednosno okruženje poboljšalo, a Kina se smatrala "manje uključenim slučajem".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR