Otkako je predsednik Vladimir Putin naredio ulazak trupa u Ukrajinu u februaru 2022. godine, Rusija je uvela niz strogih zakona koji zabranjuju diskreditaciju vojske, a sudovi su opozicionim aktivistima izrekli duge zatvorske kazne.
Kako se približavaju predsednički izbori 2024, Putin je rat označio kao deo egzistencijalne bitke sa Zapadom, rekavši da će braniti rusku „svetu“ civilizaciju od onoga što on prikazuje kao dekadenciju Zapada.
Državna novinska agencija TASS izvestila je u sredu da je nacrt zakona pripremilo ministarstvo unutrašnjih poslova i da će primorati sve strance koji ulaze u Rusiju da potpišu sporazum koji suštinski ograničava ono što mogu da govore u javnosti.
Strancu koji uđe u Rusiju bilo bi zabranjeno da se „meša u rad organa vlasti Ruske Federacije, u bilo kom obliku diskredituje spoljnu i unutrašnju državnu politiku Ruske Federacije, organe javne vlasti i njihove zvaničnike“, navodi TASS.
Predloženi sporazum bi uključivao klauzule o moralu, porodici, "propagandi o netradicionalnim seksualnim odnosima" i istoriji.
Posebno bi strancima bilo zabranjeno „iskrivljavanje istorijske istine o podvigu sovjetskog naroda u odbrani Otadžbine i njegovom doprinosu pobedi nad fašizmom“.
Procenjuje se da je Sovjetski Savez izgubio najmanje 27 miliona ljudi u Drugom svetskom ratu i na kraju potisnuo nacističke snage nazad u Berlin. Vlade lojalne Moskvi su tada preuzele vlast u delovima istočne Evrope.
Iz izveštaja ruskih medija nije bilo jasno na koje strance će se primeniti nacrt zakona - ako postane zakon, niti kakva bi bila kazna za nepoštovanje "sporazuma" koji bi stranci morali da potpišu pri ulasku u Rusiju.
Kremlj je odbio da komentariše tu inicijativu.
UGOVOR O LOJALNOSTI
Opozicioni aktivisti i strane diplomate u Moskvi mesecima upozoravaju da vlasti pooštravaju svoj stav o bilo kakvom neslaganju uoči predsedničkih izbora.
Kremlj je ranije ovog meseca rekao da je potrebna određena mera cenzure pošto se ruske trupe bore u Ukrajini i upozorio one koji žele da kritikuju vojsku da dobro razmisle pre nego što to urade.
Da bi nacrt postao zakon, mora da bude predstavljen Državnoj dumi, donjem domu ruskog parlamenta, i da prođe kroz razmatranje u odborima i nekoliko čitanja pre nego što bude podnet Putinu na potpisivanje.
Predsednik Dumskog odbora za poslove ZND rekao je da je nacrt zakona dobro napredovao i da na njemu rade ministarstvo unutrašnjih poslova, vlada, predsednička administracija, kao i njegov komitet.
„Nacrt zakona o takozvanom ’ugovoru o lojalnosti‘ sa migrantima koji ulaze u Rusku Federaciju je u visokom stepenu spremnosti“, rekao je za Interfaks Leonid Kalašnjikov.
Kalašnjikov je rekao da neki detalji predloženog zakona tek treba da budu razrađeni. Ministarstvo unutrašnjih poslova nije odmah odgovorilo na zahteve za komentar.
Zakon još nije formalno uveden u parlament, pokazalo je Rojtersovo pretraživanje baze podataka Dume.
Od početka svog rata u Ukrajini, Rusija je nametnula brojna ograničenja za strance iz, kako ih naziva, „neprijateljskih zemalja“ – znači onih koje su joj uvele sankcije zbog njenog rata u Ukrajini.