Glas Javnosti

Peskov: Baltički gasovod je namerno oštećen i predstavlja potencijalni napad na Severni tok

Svet
Autor: Glas javnosti

Kremlj je opisao vesti o oštećenju gasovoda Baltikkonektor između Estonije i Finske kao uznemirujuće i rekao da je prošlogodišnji napad na gasovod Severni tok opasan presedan.

Finska je u utorak saopštila da su podmorski gasovod i telekomunikacioni kabl koji povezuje Finsku i Estoniju ispod Baltičkog mora oštećeni i pretpostavlja se da je to bilo namerno.


„Nemam tehničke informacije, ne znam da li naše specijalne službe imaju takve informacije, ali naravno, ovo je prilično uznemirujuća vest“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima na pitanje o gasovodu.

Veruje se da je oštećenje gasovoda nastalo u finskim vodama, dok je proboj telekomunikacionog kabla bio u vodama Estonije, saopštile su finske vlasti. Peskov je dodao da je na Baltiku bilo opasnih presedana kao što su eksplozije na gasovodima Severni tok u septembru 2022. za koje Moskva krivi SAD i Britaniju. Vašington i London su negirali umešanost.


„Znamo da su opasni presedani za izvođenje terorističkih napada na kritične infrastrukturne objekte na Baltiku već stvoreni, mislim isključivo na napade gasovoda Severni tok“, rekao je Peskov.

Još uvek je misterija ko stoji iza napada na Severni tok.


Oštar pad pritiska na oba cevovoda registrovan je 26. septembra 2022. godine i seizmolozi su detektovali eksplozije. Švedski i danski istražitelji tek treba da utvrde ko je odgovoran.

Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR