OECD je u martu predvideo rast svetske ekonomije od 5,6 procenata, a na ovu poboljšanu prognozu svakako su uticali veći izgledi rasta privrede Kine u odnosu na ranija predviđanja ove organizacije, objavili su svetski mediji, pozivajući se na američku novinsku agenciju AP.
Kini OECD predviđa rast za 8,5 odsto za ovu godinu, u poređenju sa martovskom prognozom od 7,8 procenata. Organizacija je, takođe, poboljšala procenu rasta ekonomije Kine za narednu godinu sa 4,9 na 5,8 procenata.
Organizacija je poboljšala prognozu globalnog ekonomskog rasta i za narednu godinu na 4,4 odsto sa prethodno predviđenih četiri procenta. Na ovu poboljšanu prognozu, prema podacima OECD-a, svakako je uticalo to što svetska ekonomija ima koristi od vakcinacije protiv covid-19, kao i od državnih mera za podršku ekonomskom rastu. Prošle godine je globalna ekonomija pala za 3,5 procenta zbog pandemije.
Izgledi za svetsku ekonomiju su se poboljšali, ali oporavak će verovatno ostati neujednačen i zavisiće od efikasnosti zdravstvenih mera i političke podrške u svakoj od država sveta, saopštio je OECD. ,,U mnogim razvijenim zemljama sve se više ljudi vakciniše, državni, vladini podsticaji podržavaju tražnju, a preduzeća su bolje prilagođena ograničenjima. U mnogim ekonomijama u razvoju, međutim, gde su pristup vakcinaciji i prostor za državnu podršku ograničeni, ekonomski oporavak će biti skroman, dodaje se u izveštaju.
Glavna ekonomistkinja OECD-a Lorens Bun (Laurence Boone) pozvala je na bržu proizvodnju i distribuciju vakcina covid-19 širom sveta. „Potrebna je čvršća međunarodna saradnja kako bi se zemljama sa niskim prihodima obezbedile medicinska i finansijska sredstva potrebna za vakcinaciju njihovog stanovništva“, rekla je ona. Istovremeno je istakla da mere za podršku domaćinstvima i preduzećima treba da se nastave, ali da se prilagode ekonomskom razvoju i zdravstvenoj situaciji.
OECD je poboljšao procenu ovogodišnjeg rasta ekonomije Sjedinjenih Američkih Država, koja je najveća na svetu, na 6,9 procenta sa 6,5 odsto u martu. Ovogodišnji rast u evrozoni sada se procenjuje na 4,3 odsto, dok je u martu iznosio samo 3,9 procenata.
(Glas Javnosti)