„Ne gajimo nikakve iluzije: nema brzog rešenja“, rekao je Merc na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Litvanije Gitanasom Nausedom u Vilnjusu.
„Ovaj proces je tek počeo i mogao bi da traje mnogo nedelja, možda čak i mnogo meseci“, dodao je Merc.
On je istovremeno demantovao da vlada SAD gubi interesovanje za pokušaj pronalaženja rešenja putem pregovora.
Prema njegovim rečima, Evropljani su uvereni da je mirovno rešenje i u interesu Sjedinjenih Američkih Država.
„Upravo to pokušavam da prenesem u svojim razgovorima sa američkom vladom, uključujući i Kongres SAD. I imam osećaj da značajan deo američke vlade i Kongresa to tako vidi“, objasnio je Merc.
U Istanbulu su 16. maja održani pregovori između Rusije i Ukrajine. Nakon sastanka, Moskva i Kijev su se dogovorili da razmene zarobljenike po formuli „1.000 za 1.000“, kao i da predstave svoje detaljno viđenje mogućeg budućeg prekida vatre i nastave pregovarački proces. Pomoćnik ruskog predsednika, Vladimir Medinski, koji je predvodio rusku delegaciju, izjavio je da je ruska strana zadovoljna rezultatima sastanka.
Kako je izjavio predsednik Rusije Vladimir Putin nakon telefonskog razgovora sa američkim kolegom Donaldom Trampom 19. maja, Moskva je spremna da sarađuje sa Kijevom na memorandumu o budućem mirovnom sporazumu, koji bi mogao da uključi i pitanja prekida vatre i principe za rešavanje sukoba. Nakon razgovora sa Trampom, Vladimir Zelenski je rekao da bi Ukrajina mogla da potpiše sa Rusijom memorandum o rešavanju sukoba i da čeka ruske predloge kako bi predstavila svoje viđenje.
Glas javnosti /S04S