Ali očekuje se da će cene najma, a posledično i vrednosti nekretnina, i dalje padati jer je celo evropsko tržište u problemima nakon završetka ere jeftinog novca i istorijsko niskih kamata.
Rast kamatnih stopa koje diktiraju centralne banke poskupio je kredite širom kontinenta čije se stanovništvo već muči s krizom životnih troškova, kakve nije bilo više od 40 godina. U takvom okruženju cene nekretnina nastaviće da padaju, piše Bloomberg, a Evropa bi se mogla naći pred brzim otrežnjenjem nakon niza godina stabilnog rasta vrednosti stambenih i poslovnih prostora.
Prema agenciji Real Immobilienvermittlung, sve više Austrijanaca koji se sele u ili prema Beču zanima najam, a kupovina po trenutnim kamatnim stopama nije im primamljiva. Uz to, nekretnine su još uvek preskupe i prema austrijskoj centralnoj banci vrede 40 odsto više u odnosu na ‘realnu’ vrednost.
Ali kako se tržišni uslovi pogoršavaju, tako pada apetit za stambenim kreditima – novoodobreni krediti samo u martu pali su 60% u odnosu na mart 2022. i to u celoj Austriji.
Jedno od najaktivnijih nekretninskih tržišta, ono u Dablinu, takođe se počelo hladiti uz pad cena od 2,4% u martu. Irska vlada već razmišlja o merama pomoći za sve koji imaju stambene kredite. Uprkos manjku nekretnina za stanovanje u Berlinu, cene su pale i u glavnom gradu Nemačke i to za jedan odsto u proteklom mesecu.
Najgore bi u novoj krizi mogli proći Britanci jer se u njihovoj državi stambeni krediti mogu ugovoriti s fiksnom kamatom samo na dve ili pet godina. Zbog toga će čak 1,4 miliona Britanaca već ove godine morati refinansirati svoje kredite, jasno, uz nepovoljnije uslove i to će, prema pisanju Bloomberga, okončati rast cena nekretnina u Londonu, prenosi A01S.