Nakon završenog 15. zasedanja POSP-a, Moreti je u saopštenju navela da Evropski parlament žali što susret nije završen usvajanjem deklaracije, što je do sada bila praksa tokom sastanaka poslanika Narodne skupštine i Evropskog parlamenta.
Ona je navela da su ljudi širom Srbije, ali i u EU, duboko potreseni strašnim događajima koji su 3. i 4. maja doveli do gubitka „mnogih nevinih života“.
„Mnogi građani od tada izražavaju zabrinutost zbog nivoa nasilja u srpskom društvu. Oni su zabrinuti zbog pogoršavanja diskursa, kako u javnosti tako i u Parlamentu. Do sada je održano sedam protestnih marševa. Ključno je da se svi ponašaju odgovorno, kako bi građani nastavili da izražavaju svoje mišljenje mirno, bezbedno i bez straha. Računamo na policiju i vlasti da će ispuniti svoje dužnosti i obezbediti bezbedan prostor za proteste“, rekla je Moreti.
Dodala je da je Evropski parlament svestan zahteva građana, dodajući da je konstatovano da su neki od ovih zahteva obrađeni i u rezoluciji o Srbiji koju je Evropski parlament usvojio 10. maja ove godine.
U saopštenju se navodi da Skupština Srbije mora da ostane „forum gde se ozbiljno i sa poštovanjem raspravlja o problemima sa kojima se zemlja suočava“ kao i o željenom putu ka članstvu u EU.
„Nažalost, kvalitet debate se u poslednje vreme sve više pogoršava. Ovo je zabrinjavajući razvoj događaja, a posebna odgovornost leži na političkim akterima u zemlji. Pozivamo sve da odgovore trenutnim izazovima, da se ponašaju na civilizovan način, uzdrže se od govora mržnje i sa poštovanjem se odnose prema onima koji imaju drugačije mišljenje“, rekla je Moreti.
Prema njenim rečima, Evropski parlament je duboko zabrinut zbog situacije sa slobodom medija u Srbiji i pozvala sve medije da se ponašaju odgovorno i objektivno i poštuju profesionalne novinarske standarde i etiku.
Kako se navodi u saopštenju, Evropski parlament je duboko zabrinut i za stanje dijaloga Beograda i Prištine i najnovijih dešavanja na Kosovu. Ponavlja se poziv da se svi incidenti moraju propisno istražiti i da ne mogu proći nekažnjeno.
„Evropski parlament veoma pažljivo prati situaciju i apelujemo na sve ključne strane da učine sve što je potrebno za deeskalaciju tenzija“, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se ponavlja stav Evropskog parlamenta iskazan u rezoluciji o Srbiji da „pregovori o pristupanju sa Srbijom treba da napreduju samo ako se zemlja uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije i ostvari značajan napredak u reformama vezanim sa EU“.
Glas javnosti/EWB