Novim istraživanjem, čiji su rezultati objavljeni u naučnom časopisu Nejčur komjunikejšns, otkriven je način za potpuno onesposobljavanje virusa u ćelijama u laboratorijskom okruženju, što je profesor molekularne medicine Zeger Debiser opisao kao „naučni proboj”.
„Potrebno je još dosta kliničkih istraživanja da bi novi tretman mogao da bude razvijen, ali ovo je veliki korak napred”, rekao je Debiser.
Od HIV infekcije godišnje u proseku umre 600.000 ljudi širom sveta. Međutim, zahvaljujući antiretrovirusnim lekovima, koji zaustavljaju razmnožavanje virusa, kvalitet života pacijenata je značajno poboljšan, a broj novih infekcija je znatno opao. Međutim, pošto lek samo potiskuje virus, pacijenti moraju da ga uzimaju doživotno, prenosi Beta.
Prethodno istraživanje Debiserovog tima već je omogućilo istraživačima da onesposobe „dži-pi-es (GPS) sistem” virusa, što znači da on više ne može da se integriše u ljudsku DNK na mestu koje mu najviše odgovara. To sprečava širenje virusa, ali neki od njih ipak slučajno uspevaju da zaobiđu tu barijeru.
Istraživački tim je zato odlučio da pronađe novi metod lečenja. Dajući virusima bar kod, tim je uspeo da utvrdi gde se virusi integrišu u DNK i u najnovijem istraživanju se fokusirao na blokiranje tih lokacija.
„Prvi agent onemogućava GPS sistem automobila, što znači da više ne može da pronađe optimalno parking mesto. Drugi agent zatim zatvara barijere na svim drugim parkiralištima, što znači da auto ne može nigde da se parkira”, slikovito objašnjava Debiser.
Ipak, virus se ne iskorenjuje iz tela, već umesto toga ide u dubok san. Kombinovanje ta dva metoda značilo bi da pacijenti sa sidom više ne bi morali da uzimaju lekove doživotno.
Debiser navodi da su ipak potrebna dalja istraživanja da bi se to dokazalo. Prvi metod koji je razvio tim trenutno je u fazi kliničkih ispitivanja. Klinička ispitivanja novog metoda još nisu počela.
Glas Javnosti/ P02S