Zabrana će u martu biti proširena na sve neterapeutske vejp uređaje, uključujući i uređaje za dopunjavanje, dok će uvoznicima vejpova u medicinske svrhe biti potrebna dozvola Kancelarije za kontrolu droga, rekao je ministar zdravlja Mark Batler u saopštenju.
Zakonodavni paket će takođe uključiti ukupno 75 miliona australijskih dolara dodatnog finansiranja za australijske granične snage i Upravu za terapijsku robu za sprovođenje novih pravila.
Dodatna zakonska regulativa sledeće godine će primeniti iste zabrane na domaće proizvođače.
Uprkos jednoj od najnižih stopa pušenja u OECD-u, grupi uglavnom bogatih zemalja, popularnost vejpinga u Australiji brzo raste, posebno među mladima. Prema vladinim podacima, oko jedan od pet ljudi starosti od 18 do 24 godine koristi vejp uređaje.
Mark Batler, savezni ministar zdravlja, kaže da će zabrana uvoza vejpova za jednokratnu upotrebu početi 1. januara i da će do marta biti zabranjen ulazak u zemlju za neterapeutske vejpove koje se mogu ponovo puniti.
Stručnjaci upozoravaju da se još uvek ne zna dovoljno o dugoročnim efektima vejpinga. Istraživanja sa Univerziteta Džons Hopkins povezuju vejping sa hroničnom bolešću pluća i astmom.
U Australiji, naučnici koji proučavaju tečnosti koje se koriste u vejpovima upozorili su da sadrže hemikalije za koje se zna da utiču na zdravlje pluća.
Australijska najava dolazi samo nekoliko dana nakon što je vlada Novog Zelanda ukinula globalnu zabranu pušenja kako bi platila smanjenje poreza.
Od 2021. nezakonito je da bilo koji Australijanac kupuje ili uvozi e-cigarete bez lekarskog recepta, ali uprkos ovim ograničenjima, stopa zavisnosti i dalje vrtoglavo raste.
Glas javnosti