Evro je od početka godine ojačao za više od devet odsto u odnosu na dolar, dostigavši najviši nivo u više od tri godine, baš u trenutku kada su potrošači u SAD sve obazriviji zbog trgovinske politike Trampove administracije, prenosi Fajnenšel tajms (FT).
- Snažan evro dodatno pojačava negativan efekat carina - ocenjuje Robin Vinkler iz Dojče banke.
Prema njegovim rečima, evropski izvoznici su dvostruko pogođeni ovom situacijom, pošto njihova roba poskupljuje za američke kupce, a istovremeno ostvareni prihodi u dolarima vrede manje kada se konvertuju u evre.
Nemački softverski gigant SAP upozorava da svako jaćanje evra za jedan cent smanjuje njegove godišnje prihode za 30 miliona evra, a Hajneken je procenio da bi efekat kursnih razlika mogao da umanji njegov prilagođeni profit za čak 180 miliona evra.
Proizvođač automobila Porše, za koji je Severna Amerika drugo najveće tržište, navodi da će jačanje evra imati "osetan uticaj" na zaradu, dok Šnajder elektrik upozorava da bi slabiji dolar verovatno smanjio godišnje prihode firme za 1,25 milijardi evra.
Mnoge kompanije koriste valutni hedžing da bi se zaštitile od kursnih razlika, ali analitičari upozoravaju da je zaštita vremenski ograničena.
Analitičari očekuju nastavak rasta evra u odnosu na dolar, a neki prognoziraju da bi evropska valuta mogla da dodatno ojača na 1,17 dolara do kraja godine.
Tržište je potcenilo otpornost evropske ekonomije, posebno nakon što je vlada u Berlinu najavila veliki paket podsticaja, prokomentarisao je Atanasios Vamvakidis iz Benk of Amerika.
Glas Javnosti/ T02S