PlatinumTE Paspalum, naziv je trave koju gaji firma "Atlas Turf International" sa sedištem u Džordžiji, SAD, a koja je ove godine dobila ugovor za Svetsko prvenstvo.
Agronomima su bile potrebne godine istraživanja i testiranja kako bi se odredila prava podloga za uslove na stadionima na kojima se igraju najvažnije fudbalske utakmice, piše portal Ekapija.
Posađena je na svih osam katarskih stadiona i 81 terenu za treniranje.
Ona kao podloga mora pružati stabilnost, biti oštro pokošena s dubokim, čvrstim korenjem koji će sprečiti proklizavanje igrača koji trče velikom brzinom te se naglo zaustavljaju u igri, izjavio je Džon Holmes iz "Atlas Turf Internationala" u intervjuu za "Turf Matters".
Ovaj turnir je najveća svetska pozornica na kojoj je ova trava testirana i u najtežim uslovima. Ona treba manje vode i đubriva nego druge vrste, a što je prilagođeno klimatskim promenama.
Jako sunce, loša zemlja, nekvalitetna voda za navodnjavanje koja je ili pročišćena kanalizacijska ili desalinizirana morska, a pri tome i stadioni koji su projektovani tako da pruže što veću hladovinu, sa slabim protokom vazduha - nikako ne idu u prilog rastu ove biljke. Ali, ona je odabrana baš zato jer ima visoku toleranciju na teške uslove - slanu vodu, ustajali vazduh i slabo svetlo.
Godinama uzgajana u SAD-u
Trava koja se koristi na stadionima u Kataru je uzgajena u SAD-u. Nakon 90 dana rasta, njeni izdanci (stoloni) su izvađeni, očišećni, spakovani u kutije i otpremljeni u Dohu. Prva pošiljka otišla je na stadion Al-Rajan 2014. godine. Tokom sledećih nekoliko godina Atlas Turf poslao je gotovo 140.000 kg stolona u Dohu. Tamo je posađena pored svakog stadiona dok se pojedinačni izdanci nisu spojili u polje. Zatim su izvađeni i smotani poput tepiha te prebačeni unutar svih igrališta, na površini koja je ekvivalent 179 hektara.
Iako je ovoj vrsti potrebno 25 do 30% manje vode nego drugima, svaki teren dnevno zahteva 8.300 litara vode po zimi i više od 40.000 litara leti. Veliki deo vode dobija se desalinizacijom, procesom koji intenzivno troši fosilna goriva i oštećuje morske ekosisteme što predstavlja najveći karbonski otisak ovog Svetskog prvenstva.
PlatinumTE Paspalum treba da izdrži još dve utakmice, današnju između Hrvatske i Maroka za bronzu, na stadionu Khalifa i onu finalnu, u nedelju, između Argentine i Francuske na stadionu Lusail.