Glas Javnosti

SRPSKA VOJSKA SE VRAĆA NA SINAJ POSLE 60 GODINA: U vojnoj misiji sa pripadnicima američke vojske

Politika
Autor: Glas javnosti

Vojnici iz Srbije će se priključiti multinacionalnoj operaciji "Međunarodnih snaga i posmatrača - MSiP" na Sinaju početkom jula.

Pripadnici Vojske Srbije početkom jula kreću na Sinaj, čime će zaživeti prvo zajedničko angažovanje srpskih i američkih vojnika u jednoj međunarodnoj misiji, piše "Politika".

Ovoga puta nije reč o misiji Ujedinjenih nacija, već o onoj koju su posle mirovnog sporazuma Egipta i Izraela 1979. dogovorile ove zemlje uz posredovanje SAD.

U svakom slučaju, iako je Sinaj bio mesto najvećeg angažovanja jugoslovenskih "plavih šlemova" u skladu sa mantrom svetske organizacije pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, i sada se radi o očuvanju mira.

Vojnici iz Srbije će se priključiti multinacionalnoj operaciji "Međunarodnih snaga i posmatrača - MSiP" na Sinaju početkom jula.

"U sastavu kontigenta Vojske Srbije biće angažovano 10 pripadnika inžinjerijske specijalnosti iz različitih jedinica", navedeno je iz Ministarstva odbrane za "Politiku".

Redovne smene ljudstva u ovoj misiji planirane su na svakih šest meseci. Naši vojnici biće angažovani u južnom delu poluostrva Sinaj na inžinjerijskim radovima u takozvanom Južnom kampu ove misije, gde će ujedno biti i smešteni, navodi Ministarstvo odbrane.

Kako navode, lično naoružanje koje će nositi naši vojnici je domaće proizvodnje, dok su inžinjerijske mašine kojima će da upravljaju u vlasništvu organizacije "Međunarodne snage i posmatrači - MSiP" i uglavnom su američke proizvodnje.

"Naši pripadnici su, u skladu sa sporazumom koji je potpisala Vlada Republike Srbije sa organizacijom MSiP, pod operativnom kontrolom Komande MSiP, a operativnu komandu zadržava Generalštab Vojske Srbije", objašnjavaju u Ministarstvu odbrane.

Sastav organizacije "Međunarodne snage i posmatrači - MSiP" čine pripadnici oružanih snaga: Australije, Kanade, Kolumbije, Češke, Fidžija, Francuske, Italije, Japana, Novog Zelanda, Norveške, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske, Sjedinjenih Američkih Država i Urugvaja, navode u Ministarstvu odbrane.

Inače, srpski i američki vojnici do sada su zajedno učestvovali u nizu vežbi, multinacionalnih i bilateralnih, a osnova svega je već tradicionalna saradnja Vojske Srbije sa Nacionalnom gardom iz Ohaja. Upravo ovih dana u bazi "Jug" kod Bujanovca i okolini održava se međunarodna vežba "Platinasti vuk", na kojoj, uz domaćine iz Vojske Srbije, učestvuju i vojnici iz SAD.

Pomenuta misija na Sinaju je i prva izvan okvira Ujedinjenih nacija i Evropske unije u kojoj učestvuju pripadnici Vojske Srbije.

Na tim zadacima, prema raspoloživim podacima, trenutno je angažovano oko 300 pripadnika vojske i Ministarstva odbrane, a među njima je značajan broj medicinskog osoblja, čije je težište angažovanja srpska vojna bolnica pri misiji UN u Centralnoafričkoj republici.

Ipak, najveći angažman VS u inostranstvu je na Bliskom istoku, u misiji UN na jugu Libana, uz granicu sa Izraelom. 

Prošlog novembra obeleženo je 20 godina učešća VS u miltinacionalnim operacijama. Tokom te dve decenije kroz zadatke čuvanja mira u inostranstvu prošlo je oko 5.500 pripadnika sistema odbrane.

Naravno, to je tradicija koja se naslanja na jugoslovenska iskustva, pa se i Dan centra za mirovne operacije obeležava 17. novembra u znak sećanja na 1956. godinu, kada su, neposredno posle rata Izraela, Velike Britanije i Francuske sa Egiptom, jugoslovenski mirovnjaci raspoređeni na Sinaju, poluostrvu na koje se vojnici iz Srbije, posle toliko decenija vraćaju na zadatke očuvanja mira.


Glas javnosti/R02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR