Skupština Srbije izglasala je izmene Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi koje predviđaju ukidanje naknada za overu potpisa građana, uvode mogućnost da u izbornim komisijama sede i predstavnici predlagača referenduma, a ne samo stranaka, kao i da se glasanje o istom pitanju ne može ponoviti u naredne četiri godine.
Zakon je usvojen po hitnoj proceduri, što znači da se za njegovu primenu ne mora čekati rok od osam dana od objavljivanja u Službenom glasniku.
Praktično, čim bude objavljen, on će stupiti na snagu, najverovatnije već od subote.
"Za" je glasalo 193.
Poslanici Skupštine Srbije raspravljali su danas samo o jednoj tački dnevnog reda, a to je Predlog zakona o izmenama Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi.
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić zakazao je za 13 časova glasanje, pošto se niko od poslanika nije javio da o tim izmenama zakona raspravlja. Nekoliko članova se menja u odnosu na nedavno usvojeni Zakon o referedumu i narodnoj inicijativi.
Šta se menja?
Prvo, ukidaju se takse za overu potpisa, drugo, neće biti moguće raspisati referendum o istom pitanju u roku kraćem od četiri godine, a parlament u roku od te četiri godine neće moći da donese odluku drugačiju od one koja je potvrđena na referendumu.
Omogućava se i da predstavnici ovlašćenih predlagača budu deo organa za sprovođenje referenduma.
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić rekao je ranije da izmene Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi nemaju nikakve veze sa donetom odlukom o raspisivanju i održavanju referenduma o ustavnim promenama u oblasti pravosuđa za 16. januar.
Zakon o eksproprijaciji je predsednik Aleksandar Vučić vratio parlamentu, posle čega ga je Vlada povukla.
4 sata