On je naglasio da je prvi ultimativni zahtev vezan za Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi, budući da su prema Ustavu građani ti koji su suvereni i imaju pravo da predlažu zakone kada sakupe 30.000 potpisa.
Ovim zakonom, kako je objasnio Manojlović, su predviđene takse, i za predlaganje zakona morate da nađete milion i dvesta hiljada dinara.
Druga dva uslova, kako kaže, vezana su za biračke odbore i "ide se na paritet prema izbornim zakonima, pa ako imamo referendum koji je pokrenut potpisima građana – u biračkom odboru biće samo predstavnici stranaka".
- Tražimo da građani koji narodnom inicijativom pokrenu referendum, moraju imati predstavnike koji će kontrolisati kako se glasa - rekao je Manojlović.
On je rekao da se sve vreme postavlja pitanje kao da se taj zakon ruši kako bi se stvari vratile na prethodni koji nije usaglašen s Ustavom što su, kako je naglasio, apsolutne neistine.
Manojlović je ukazao da su iz tog pokreta, dok je zakon bio u fazi donošenja i dok je još mogao da se popravi amandmanima, to jasno ukazivali i podneli 70.000 potpisa Skupštini –-"referendum po meri građana", sa konkretnim naznakama šta treba promeniti.
- To što je zakon u određenom segmentu usaglašen sa Ustavom ne znači da su sve njegove odredbe Sveto pismo i da se ne mogu menjati - rekao je Manojlović.
Treći uslov vezan je za rok važenja referenduma - budući da je stavljeno da nakon godinu dana može da se ponovi referendum, što je i Venecijanska komisija istakla kao problematičnu tačku.
- To znači da će u nedogled moći da se ponavlja referendum ako niste zadovoljni njegovim ishodom - rekao je Manojlović.
Upitan o protestima naredne subote, Manojlović je rekao da žele da podignu broj blokada, da žele da podstaknu ljude da izađu u što većem broju i da bezbednost i sloboda zavise od svakog ko izađe na proteste. On je pozvao policiju da obezbeđuje skupove, te dodao da građani ne ulaze u sukobe sa drugim građanima, već sa huliganima.