Kampanja pod nazivom „Nedavne pouzdane vesti“ (Recent Reliable News, RRN), u kojoj su učestvovali državni organi ili tela povezana sa ruskom državom, oslanja se na lažne veb stranice koje uzurpiraju identitet nacionalnih medija i vladinih sajtova, i na lažne naloge na društvenim mrežama, navodi Savet EU.
Visoki predstavnik EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozep Borel rekao je da su na meti najnovijih sankcija „oni koji manipulišu informacijama u sklopu šire hibridne kampanje Rusije protiv EU i njenih država članica“.
„Ovim novim listama (kažnjenih pojedinaca i entiteta) šaljemo jak signal da znamo kako manipulišu našim informacionim prostorom i kako deluju. Čvrsto smo rešeni da sprečimo, odvratimo i efikasno odgovorimo novim instrumentima na ove pretnje“, kazao je Borel.
Savet EU je uveo sankcije portalu Inforos i trojici njegovih osnivača. Inforos je blisko povezan sa ruskom vojnom obaveštajnom službom GRU i odgovoran je za formiranje više od 270 onlajn medija koji šire propagandu u prilog ruskom ratu protiv Ukrajine, piše u saopštenju.
Sankcijama su, kako se navodi, obuhvaćeni i ruska neprofitna organizacija ANO dijalog, blisko povezana sa administracijom predsednika Rusije Vladimira Putina, Institut ruske dijaspore, i dve ruske IT kompanije uključene u kampanju „RRN“.
Restriktivne mere EU u vezi sa delovanjem koje podriva ili ugrožava teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine, sada se primenjuju na oko 1.800 pojedinaca i entiteta.
Svi koji su pod sankcijama podležu zamrzavanju imovine, a građanima i kompanijama iz članica EU zabranjeno je da im stave sredstva na raspolaganje. Fizičkim licima je zabranjen ulazak u EU i tranzit preko njene teritorije.
Glas javnosti/B04S