Glas Javnosti

Ovako je TRI hiljade pripadnika organizacije Narodnih mudžahedina Irana završilo na obali Jadranskog mora

Lični stav
Autor: Glas javnosti

Oko 3.000 Iranaca, pripadnika Mudžahedin-e Kalka, na albanskoj obali Jadranskog mora pronašlo svoje utočište, i u Draču načinilo centar za „sajber rat“ protiv Irana.

Pozivi na ubistvo iranskog vrhovnog vođe, ajatolaha Alija Hamneija, koje su, krajem januara, na desetak sekundi emitovale televizije u toj državi, dobrano su šokirale tamošnje stanovništvo, sve dok se, nekoliko sati kasnije, nije ispostavilo da su čitavu operaciju izveli hakeri, simpatizeri otpadničke organizacije Mudžahedin-e Kalk (MeK).

Upad u strogo kontrolisani etar u prvi je plan, posle mnogo godina, izbacio organizaciju čiji su se pripadnici posle niza sukoba sa čelnicima Islamske Republike rasuli širom sveta, te glavnu bazu, uz pomoć Amerikanaca, uspostavili u prilično tajanstvenom kompleksu koji je pre desetak godina nikao nedaleko od Drača.



Serija događaja poslednjih godina, uključujući proterivanje iranskih diplomata i prilično maglovite optužbe o planiranju napada na ovo sedište iranskih disidenata, dramatično je pokvarila odnose Teherana i Tirane, pa je Ali Hamnei, početkom 2020. godine, Albaniju nazvao „malom, ali zlom evropskom državom u kojoj američki elementi sarađuju sa iranskim izdajnicima i kuju planove protiv Islamske Republike“.

U celu priču su, nekako, upredeni šverc droge i ljudi, ali i turski mafijaši, čija veza sa Iranom nikada nije rasvetljena, a na listi učesnika ovog špijunsko-političkog trilera povremeno su se pojavljivali i najviši zvaničnici administracije u Vašingtonu, uključujući Džona Boltona, Majka Pompea i Rudija Đulijanija, u čijim su se maglovitim vizijama budućnosti sveta upravo čelnici Mudžahedin-e Kalka pojavljivali kao budući lideri Irana.

Revolucionari, izdajnici, teroristi i saveznici – organizacija Mudžahedin-e Kalk (Narodni mudžahedini Irana), za nekoliko decenija i uz silne kontroverze, prošla je put od vrha koplja Islamske revolucije do izgnanstva u Albaniji, uz par kontroverznih usputnih stanica u Iraku.
Osuđeni su na život u egzilu jer ih vlasti u Teheranu terete za smrt 12.000 ljudi, koji su stradali u akcijama koje su pripadnici Mudžahedin-e Kalka, posle progona iz Irana početkom osamdesetih godina, organizovali prvo u saradnji sa režimom Sadama Huseina, a zatim Amerikancima i, navodno, Izraelcima. Čelnici ove organizacije, pak, tvrde da je u njihovim upadima stradalo više od 50.000 Iranaca.

Na koncu složenog puta su, u nedostatku kakvih boljih opcija, utočište potražili u Albaniji, koja je od privremenog smeštaja postala permanentni dom za oko 3.000 Iranaca. Oni su se u Draču, na obali Jadranskog mora, skrasili posle ozbiljne diplomatsko-pravne gimnastike u Vašingtonu i serije dogovora američkih diplomata sa vladama Saljija Beriše i Edija Rame. Odatle vode „sajber rat“ protiv Islamske Republike Iran.



Vrh koplja Islamske revolucije
Tokom rušenja režima šaha Reze Pahlavija 1979. godine, pripadnici Mudžahedin-e Kalka, organizacije osnovane sredinom šezdesetih godina, važili su za nepokolebljive borce koji su ulazili u gotovo samoubilačke akcije protiv snaga bezbednosti i redovno napadali predstavništva zapadnih kompanija. Ova organizacija, navodno, snosi odgovornost za smrt najmanje šest Amerikanaca u Iranu sedamdesetih, zbog čega su se našli na američkoj listi terorističkih organizacija. Akcije su slavili uz pesme u kojima su neprestano prizivali „smrt i uništenje“ Amerike.

Rame uz rame sa ostatkom revolucionarnog pokreta, kao islamističko-marksistička milicija zbacili su sa vlasti u Iranu šaha Rezu Pahlavija, ali su se kasnije dokačili sa čelnicima Islamske revolucije i postali njihovi smrtni neprijatelji.

Ajatolah Homeini ih je, odmah po povratku iz egzila iz Pariza, označio kao opasne, jer su okupljali regrute iz srednjeg staleža i bili prilično popularni među lokalnim intelektualcima i studentima islamistike.

Mudžahedin-e Kalk je do tačke sa koje nema povratka dospeo posle serije eksplozija automobila-bombi u kojima je 1981. godine stradalo više od 70 iranskih zvaničnika, uključujući tek izabranog predsednika Muhameda ali Radžala i premijera Muhameda Džavada Bahonara.

Homeinijeva tajna policija je počinioce ubistava identifikovala kao pripadnike Mudžahedin-e Kalka, a kontranapad je bio strašan, pa je u seriji obračuna sa stvarnim, ali i navodnim pripadnicima MeK-a, u desetak narednih godina stradalo nekoliko hiljada Iranaca.

Ostatak teksta pročitajte OVDE:

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS



KOMENTAR




od Ujak u 18.02.2022 23:08:25 h
     0 
Ovde nema zdravog razuma. U sunitskoj Albaniji dolaze shiyitski vernici da napadaju shiyitski Iran Postoji samo jedna stvar koju radikalni muslimani mrze vise nego Izrael ili Ameriku. Ta stvar jeste shiitska frakcija Islama. Nista ne moze da se poredi sa muslimansko-muslimanskom mrznjom. Adolf Hitler je manje mrzeo Jevreje nego sto severni Jemen mrzi ljude iz juznog Jemena. Uzas bre!