Države koje čine grupu G20, koje dominiraju klimatskim skupom u Glazgovu, ne samo da su odgovorne za 90 posto emisija CO2 i drugih štetnih gasova nego raspolažu i sa gotovo 90 posto svih vojnih postrojenja i efektiva savremenog sveta, ocenio je analitičar Mario Stefanov.
Njihove vojske i vojne industrije u ekstremnim razmerama desetljećima zagađuju okolinu. Nastavkom hladnoga rata između SAD-a i savezničkih sila sa jedne strane i Rusije i Kine sa druge, zagađenje okoline izazvano vojnim aktivnostima i vojnom industrijom, kako Zapada, tako i ruskih i kineskih suparnika, eksponencijalno raste. Ratovi koje svetske sile pokreću svojim direktnim vojnim intervencijama ili ratovima uz pomoć vazalskih posrednika zagađuju okolinu u razmerima koje je gotovo nemoguće izmeriti.
Naravno, vojne snage i celi vojnoindustrijski kompleksi ne nalaze se u agendi summita o klimi COP26 niti će biti uključeni u zaključke. Niko ih ne spominje, a na najmanji spomen teme prema vojskama i vojnoj industriji svi zatvaraju oči.
Dok moćnici pričaju o ekologiji, borbene jedinice britanskih pomorskih snaga pod vodstvom nosača aviona HMS “Kvin Elizabet” sa ukrcanim borbenim avionima i desetinama ratnih brodova i aviona savezničkih država, u Pacifiku demonstriraju suparničkoj Kini svoju vojnu moć.
Hiljade tenkova i borbenih aviona predvodnika borbe protiv klimatskih promena i paradoksalno voditelja samita COP26 širom sveta za vreme razvikanog samita u atmosferu ispušta milione tona CO2 i drugih štetnih tvari.