Glas Javnosti

Biolaboratorije u Ukrajini, jedan od razloga koji je Moskvu naterao da preduzme vojnu operaciju protiv suseda

Lični stav
Autor: Glas javnosti

Analitičari i stručnjaci širom sveta su u nedoumici zašto je ruski predsednik Vladimir Putin poslao trupe u Ukrajinu. Navode se različite procene, koje idu sve do emotivnih.

U međuvremenu, međunarodna zajednica ne jednostavno ne želi da čuje šta Rusija i njeno vojno ministarstvo govore. U razmeni primedbi niko te izjave ne želi da razmatra „hladne glave“.

Počela je vojna operacija ruskih trupa 24. februara protiv ukrajinske vojske. Ovaj događaj je od samog početka šokirao Evropu, odviknutu od ratova u svom „dvorištu“. I, čini se, samo je Pentagon bio čvrsto uveren u početak neprijateljstava, o čemu je unapred upozoravao svoje saveznike u Starom svetu. Šta je nateralo veoma opreznog političara Vladimira Putina na tako veoma rizičan korak koji bi mogao da dovede do globalnog sukoba?
U svetskoj praksi poslednjih decenija razvila se čudna tradicija: ignorisati zvanične izjave Rusije. Čak i Savet bezbednosti UN, najvažnija međunarodna institucija, odbacuje ruske tvrdnje. A one su veoma zanimljive.


Pentagon finansirao smrtonosne laboratorije

Ruska vojska je 6. marta prijavila otkriće u Ukrajini 30 bioloških laboratorija za koje se veruje da proizvode biološko oružje. Nalaze se u većim gradovima Ukrajine –  Harkovu, Poltavi i Lavovu. Ministarstvo odbrane Rusije navelo je da je glavni cilj programa stvaranje mehanizma za tajno širenje smrtonosnih patogena. Izjava je veoma ozbiljna. Ali kako su druge zemlje reagovale na to?

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski požurio je da sve ovo nazove lažju i u svojoj video poruci  na sve moguće načine je to demantovao. SAD su takođe negirale navode o finansiranju eksperimenata za stvaranje komponenti hemijskog oružja. A u svom odgovoru su rekli da je Rusija ta koja se sprema da upotrebi takvo oružje. Iako Moskva već dugo nema takvog hemijskog oružja, što su ranije potvrdili i američki posmatrači.
Posebnu pažnju zaslužuje reakcija Svetske zdravstvene organizacije. Tamo su, napuštajući emocije, pozvali da se uzorci raznih vrsta patogena izmeste van Ukrajine kako bi se sprečilo „curenje“.
Po međunarodnoj proceduri, Rusija je 12. marta pokušala da ovo pitanje iznese na međunarodni nivo i pokrene istragu u Savetu bezbednosti UN. Moskva je bila spremna da dokumentuje postojanje skoro 30 biolaboratorija, koje sprovode izuzetno opasne biološke eksperimente za pojačavanje uzročnika kuge, antraksa i drugih smrtonosnih bolesti. Međutim, začudo, Savet bezbednosti se ograničio samo na razmenu stavova, a da nije ni pokrenuo istragu. Još jednom: jedna od stalnih članica najvažnije međunarodne institucije, osmišljene da trenutno istražuje i eliminiše pretnje celom čovečanstvu, izjavljuje da se u određenoj zemlji proizvode opasne i zabranjene vrste oružja. A šta je  odgovor? Ništa. Umesto suvislog odgovora, protivoptužbe.

SB UN ignoriše teške optužbe: Vreme je za reformu UN

Ovo je, naravno, veoma iznenađujuće. Čemu onda služi Savet bezbednosti, ako se umesto pravih istraga i važnih rezolucija tamo, kao u kafani, samo priča? Možda je vreme da se krene u reformu UN?

Rusija je prešla na drugu taktiku. Predstavnici ruske vojske saopštili su 24. marta da u stvaranju mreže biolaboratorija učestvuju Agencija SAD za međunarodni razvoj, Fondacija Džordža Soroša, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti i druge značajne američke organizacije, a sve to pod rukovodstvom Pentagona. Prema dostavljenim podacima, od 2018. do 2020. SAD su u projekat uložile oko 32 miliona dolara. Tokom postojanja laboratorija, Vašington i njegovi saveznici su iz Ukrajine izneli najmanje 16.000 bioloških uzoraka. Reakcija pomenutih struktura onakva je kako se očekivalo. Ali, da li će Savet bezbednosti UN promeniti svoju retoriku? Tako nešto nije za očekivati. Savet bezbednosti se očigledno pretvara u Savet UN za odbacivanje odgovornosti.

Anatoli Dobrinjin, autor sajta „Borba za veru“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR