- Najnovija prekretnica je neverovatno dostignuće - predstavlja 25 miliona razloga da budemo sigurni u budućnost dok oprezno ponovo pokrećemo društvo - saopštio je britanski premijer Boris Džonson.
Vakcinisanje u Britaniji počelo je 8. decembra kada je 90-godišnja Margaret Kinan postala prva osoba na svetu koja je primila Fajzerovu vakcinu izvan ispitivanja.
Predlog iz Brisela da takozvani “kovid pasoši” treba da važe samo za koji su primili vakcine koje je odobrila Evropska agencija za lekove (EMA), uzbunio je međunarodnu scenu, jer se pokrenulo pitanje kako će ljudi koji su vakcinisani ruskom ili kineskom vakcinom putovati u zemlje Evropske unije?
Za razliku od “Fajzer-Bajonteka”, “AstraZeneke”, “Moderne” i “Džonsona & Džonsona”, ruske i kineske vakcine još nemaju odobrenje evropskih regulatora. Iako se čak šest država članica EU “odmetnulo” i nabavilo – ili najavilo nabavku – “Sputnjika V” i “Sinofarma”, neizvesno je kako će novi predlog proći na nivou bloka.
Države članice EU koje su odlučile same da se ‘’snađu’’ sa nabavkom vakcina, te su uveliko dopremile u svoje zemlje rusko I kinesko cepivo, su Mađarska, Češka, Slovačka, Bugarska, Rumunija, Hrvatska, čak i Austrija i Italija.
EMA je nedavno potvrdila da razmatra zahtev za odobrenje “Sputnjika V”, međutim šta će biti sa onima koji su primili ili će primiti kinesku vakcinu? Na kakav će tretman u EU naići Mađari, Srbi ili Poljaci i ostali koji su je nabavili ili žele da je nabave?
Kina je jedan od lidera u razvoju vakcina protiv Kovida u svetu i do sada je za upotrebu odobrila četiri domaće. Od toga su tri napravljene prema starijim, isprobanim metodama i imaju impresivne projekcije nabavke.
Međutim, Kini se ‘’prebacuje’’ i da razvija vakcine kao diplomatsko sredstvo i da ignoriše vakcinaciju na domaćem planu, jer je do sada vakcinisano svega 4 odsto domaćeg stanovništva, a do leta planiraju da ta brojka bude 40 odsto- što je mnogo manje u odnosu na ostale države koje planiraju da vakcinišu 70 odsto odraslog stanovništva.
Predsednica EK Ursula for der Lajen potvrdila je na konferenciji za medije nakon sastanka komesara da će digitalni zeleni sertifikati za putovanja biti spremni do leta.
U EK kažu da njihov predlog sertifikata prihvata potvrde o vakcinaciji cepivima koja su dobila odobrenje za promet širom EU, ali da države članice mogu da odluče da prihvate i druge vakcine kao uslov slobodnog putovanja na njihovoj teritoriji.
-Namera nam je da ovim sertifikatima pomognemo zemljama članicama da vrate slobodno kretanje na bezbednan, odgovorn i kredibilan način - poručila je Fon der Lajenova.
Kako je navedeno u nacrtu, svaka zemlja koja dozvoli vakcinisanim građanima da zaobiđu putne restrikcije, poput testova i karantina, mora prihvatiti "kovid pasoše" drugih članica pod istim uslovima.
Međutim, dodaje se, ta obaveza se odnosi samo na vakcine koje je odobrila EU, što znači da ruska vakcina Sputnjik V i kineska Sinofarm neće biti pokrivene, uprkos tome što ih koriste neke članice, poput Mađarske. Ipak, nacrt naglašava da zemlje EU mogu da odluče da prihvate ruske i kineske vakcine po sopstvenom nahođenju.
Kako pokazuju najnoviji podaci Vlade Srbije, u Srbiji je do sada drugu dozu vakcine protiv virusa korona primilo 809.626 građana.
(Glas javnosti)