Istog dana advokat Aleksandar Cvejić podneo je tužbu kojom je od Višeg suda tražio da se odluka o obustavi rada proglasi ništavom, uz predlog da sud donese privremenu meru kojom će tu odluku staviti van snage do okončanja spora.
Iz AKB-a su se 30. decembra izjasnili na tužbu i već sledećeg dana, pred kraj radnog vremena, štrajk advokata je obustavljen sudskom odlukom. To znači da su svi advokati na teritoriji Beograda mogli da rade već tokom novogodišnjih praznika u hitnim predmetima. Sudovi tokom radnih dana između Nove godine i Božića nisu zakazivali ročišta, i tek od ponedeljka, 10. januara, pravosuđe nastavlja normalno da radi, uz učešće advokature.
I komora je spojila praznike pa njen predsednik Momčilo Bulatović nije primio odluku suda kojom je usvojena privremena mera.
– Ne znam kako tačno glasi odluka, ali ono što znam jeste da je privremena mera obustavila primenu odluke o obustavi rada advokata na teritoriji Beograda. Eventualna žalba ne zadržava izvršenje odluke. Od 31. decembra ne može se govoriti ni o disciplinskim prekršajima advokata koji rade – kaže Bulatović za „Politiku”.
Advokati mogu i smeju da obavljaju svoj posao, da zastupaju klijente i branjenike, a nezvanično saznajemo da disciplinskih prijava protiv onih koji su eventualno radili od 24. do 31. decembra – nije bilo.
Nezvanično se takođe govori i o najavljenom protestu dela advokata protiv odluke Višeg suda, koji je navodno zakazan za 10. januar ispred Palate pravde.
– Ako dođemo u situaciju da protestujemo protiv svake odluke suda onda je sve besmisleno. Sa sudom se ne pregovara. Sud sudi na osnovu Ustava i zakona i moramo poštovati njegove odluke – navodi predsednik AKB.
Zahtevi advokata odnose se na povlačenje dopune pravnog stava Vrhovnog kasacionog suda o sporovima građana protiv banaka, povlačenje predloženih izmena i dopuna Zakona o parničnom postupku i zamrzavanja poreske obaveze.
– Advokatura počinje polako da se gubi i da tumara u mraku, što je sve posledica poslednjih izbora u AKB na kojima se glasalo po principu kapilarnih glasova i „bugarskog voza”. Očigledno je da novoizabrana „advokatska elita” ne može da odgovori pravosudnim i društvenim izazovima koji se pred nju stavljaju, a tome u prilog ide i način kako je organizovana i održana poslednja skupština AKB na kojoj je izglasana odluka o štrajku koja je presudom Višeg suda u Beogradu stavljena van snage. To je sramota za advokaturu, jer skupštinu kao da su organizovali laici iz saveta mesne zajednice a ne elita jedne profesije – kaže advokat Ivan Simić, koji je poštovao odluku o štrajku iako je bio protiv nje.
Najave protesta ispred Palate pravde smatra zabrinjavajućim i naglašava da je reč o bahatosti i bezobzirnosti pojedinih advokata koji osokoljeni svojim medijskim istupima pokušavaju da instrumentalizuju čitavu profesiju u smeru realizacije svojih ličnih a donekle i kolektivnih političkih ambicija.
BONUS VIDEO Jednostavne cake da se ne ugojite tokom praznika…