Čini se da bi tako moglo biti i u Hrvatskoj. U Vodnjanu, kolevci istarskog ulja, kažu – ulja će, s obzirom na količinu ubranih plodova, biti malo.
Berba i prerada maslina u punom su jeku. Plodova nikada nije bilo više, ali količina dobijenog ulja mnoge je razočarala. Priroda ove godine nije bila naklonjena maslini, a rezultat će biti visoke cene, piše Seebiz.
“Pretpostavljamo da će količina ulja biti ista kao prošle godine, ali količina maslina je veća za čak 40 odsto, tako da će ulja biti isto, ali skuplje nego prošle godine. Prerada je skuplja, a i sredstva za zaštitu su poskupela, kaže Marijan Marjanović, maslinar iz Stancije San Antonio, Vodnjan.
Međutim, ovogodišnje ulje je gotovo ekološko – leto je bilo vrelo, muva nije bilo, pa zaštita nije bila potrebna.
“Imaću čak i manje maslina, a i mnogo manje ulja nego prošle godine. Takva je godina”, kaže Boris, maslinar iz Peroja.
U avgustu, kada se plod razvija i maslina najviše treba vodu, temperature su bile i do 40 stepeni, i to dvadeset dana zaredom.
“Visoke temperature jednostavno su usporile nakupljanje ulja u pravo vreme, i sada kada dolazimo u uljaru, svi se čude što su procenti mali”, kaže Edi Družetić, agronom iz Agroprodukta, Vodnjan.
I dok su neki spremni da optuže uljare za krađu ulja, Vladimir prihvata činjenicu da je ove godine od gotovo 500 kilograma maslina dobio samo oko 40 litara ulja, što daje randman od oko osam odsto.
“Ranije je bilo mnogo bolje, po 12, 14, 15 procenata. Ovo leto nije bilo naklonjeno, bila je velika suša, a posle mnogo vode, pa su plodovi nabubrili, a umesto ulja dobili su na težini, a ulja je malo. Šta je tu je”, kaže Vladimir Peruško, maslinar iz Šegotića.
Španija ima pravedniji način obračuna ulja, kažu naučnici. Oni određuju udeo ulja u suvoj materiji.
“Drugim rečima, plod se melje, pasta se suši i u toj suvoj pasti se određuje udeo ulja, tako da nema prisustva vode u plodu na osnovu čega se određuje udeo i masa”, kaže Marin Krapac, viši naučni saradnik iz Instituta za poljoprivredu i turizam, Poreč.
Zbog klimatskih promena, naučnici dodaju da treba biti spreman na to da će ovakvih godina biti sve više.
Sandi Chiavalon, maslinar iz Vodnjana, izjavio je da će maslinovo ulje biti znatno skuplje nego sada.
“Hrvati imaju sreću da žive u zemlji koja proizvodi maslinovo ulje. Svi znaju nekog suseda, prijatelja, nekoga ko se bavi maslinovim uljem, od koga mogu nabaviti ulje. Ali, u profesionalnom maslinarstvu rastu troškovi rada, radne snage, inputi su sve skuplji, a inflacija ima uticaj na sve to. Potražnja je sve veća, a proizvodnja je ograničena zbog klimatskih uslova i verovatno će biti sve manja, tako da će cene sigurno rasti, a vrhunsko maslinovo ulje će moći da priušte samo oni dubljeg džepa”, rekao je Chiavalon.
Glas agnostic /B08S