Oni bi mogli više nego da se udvostruče na 45 miliona tona godišnje do kraja decenije pošto se nova postrojenja, podstaknuta rastućom potražnjom za super-hlađenim gorivom raste pošto su evropske zemlje rešile da bojkotuju.
Ova količina čini oko 2,5 odsto trenutnih emisija ugljenika iz američke elektroprivrede.
Trenutna administracija SAD želi da poveća izvoz tečnog gasa u Evropu. Pet najvećih uvoznika američkog gasa su evropske zemlje. To su: Francuska, Velika Britanija, Španija i Holandija.
U SAD planiraju da do 2028. godine bude gotovo još pet projekata koji su sada u izgradnji, proizvodeći dodatnih 27 miliona tona emisija godišnje.
Izvoznici LNG-a su, u međuvremenu, odložili planove da koriste hvatanje i sekvestraciju ugljenika (CCS) za smanjenje emisija, prema regulatornim podnescima, što dovodi u sumnju održivost tehnologije kao širokog rešenja za klimatski uticaj industrije.
Emisije CO2 iz energetski intenzivnog procesa prečišćavanja gasa za izvoz predstavljaju samo jednu fazu u ukupnom uticaju industrije na klimu. Curenje metana tokom bušenja, cevovoda, transporta i distribucije takođe doprinosi zagađenju i pre nego što se gorivo upotrebi.
Glas javnosti/N01S