Iako je turska kompanija “Džinsi” bila u obavezi da na mesečnom nivou plaća zakup prostora “Sintetike” skoro 7.000 evra sa PDV-om po tržišnoj ceni, nagomilao se veliki dug prema lokalnoj samoupravi jer vlasnici nisu plaćali skoro ništa, navodi izvor Rešetke iz lokalne samouprave. U leskovačkom “Vodovodu” su naveli da Turci za račune za vodu duguju skoro 2 miliona dinara, a za komercijalnu potrošnju struje, kako se nagađa, ova kompanija duguje najmanje 10 miliona dinara, te su bili prinuđeni da pređu na rezervno napajanje pre par godina.
Vest koja je odjeknula kao bomba da turska kompanija “Džinsi” odlazi iz Leskovca bila je tema i u republičkoj skupštini.
Odmah nakon objave Rešetke da je uprava turske kompanije SMS porukom saopštila svojim radnicima da zatvara svoj pogon u tom gradu i da ide u likvidaciju, to je narodnim poslanicima saopštio opozicioni narodni poslanik iz ovog grada Nebojša Cakić, zbog čega je dobio opomenu, ali i upućene uvrede od strane predsednika Skupštine Srbije Vladimira Orlića.
– Te vaše izlive histerije sačuvajte za neko vreme izvan ove sale, kazao mu je Orlić i isključio mikrofon.
Nakon vesti da turska kompanija “Džinsi” napušta Leskovac i odlazi u likvidaciju oglasili su se gradski odbori Narodne stranke, Pokreta Srbija centar Leskovac i novoformirano Udruženje građana „Svi za jednog, jedan za sve – dr Aleksandar Rangelov“.
Čime je ovaj strani investitor zaslužio da je gradska vlast gurala ispod tepiha ogromne dugove koje je ova firma ostavila građanima Leskovca i tolerisala katastrofalno ponašanje prema radnicima? – navodi se u saopštenju lokalnog odbora Narodna stranke i postavlja pitanje “da li je investitor nečim zadužio Gorana Cvetanovića”, gradonačelnika Leskovca?
– Pitanje za čelnike Grada Leskovca: kako to da u ,,zlatnom dobu” počinju otpuštanja radnika i pored svih subvencija koje država odvaja iz budžeta? Setimo se da je otpušteno 70 radnika u Vlasotincu iz fabrike ,,Gruner“ – podsećaju iz Narodne stranke.
Takozvani ”strani investitori”, koji su za otvaranje svojih pogona u Leskovcu i širom Srbije dobili značajne subvencije iz državnog budžeta počeli su da napuštaju brod koji tone. Epidemija je krenula i na žalost prve njene žrtve su 1050 naših sugrađana, radnika turske fabrike “Džinsi” – konstatuje Pokret Srbija centar Leskovac. U Pokretu smatraju da je “neodgovornost onih koji vode ovaj grad na čelu sa gradonačelnikom Cvetanovićem ogromna, i da njihovo upravljanja vodi Leskovac u ekonomsku propast, zbog čega, ako imaju imalo morala i časti, treba svi da podnesu ostavke”.
– Podsećamo da je „Džinsi“ počeo sa radom 2011. godine sa dvadesetak radnika uz dobijanje poreskih olakšica i podsticajnih sredstava od oko šest miliona dinara. Gomilanje velikog dugogodišnjeg duga prema lokalnoj samoupravi za mesečni zakup i podizanje kredita za ulaganja u mašine i opremu takođe je doprinelo likvidaciji. Pitamo se šta će biti dalje sa radnicima – poručilo je, između ostalog, u saopštenju leskovačko Udruženje građana „Svi za jednog, jedan za sve“, prenosi Rešetka.