Usled niza otpuštanja u nemačkoj fabrici "Gruner" u Vlasotincu, inspekcija Ministarstva privrede utvrdila je da je ta kompanija povredila Zakon o radu, zbog čega je podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. Takođe, zbog smanjenja broja zaposlenih za 102 radnika, kompanija će državi morati da vrati skoro 400.000 evra, ali još nema rešenja za one koji su dobili otkaz.
Nakon što je Vlada Srbija odobrila 800.000 evra subvencija, a Opština Vlasotince 2020. godine nemačkoj kompaniji Gruner dala besplatno zemljište, na tom prostoru krajem prošle godine otvoren je novi pogon za još 200 radnika. Tada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić zamolio vlasnike kompanije da povećaju plate zaposlenima, a umesto toga, pola godine kasnije, usledili su otkazi koji i dalje traju, pišu Južne vesti.
Poslednji paket otpuštanja bio je prošle nedelje, pa neki od bivših zaposlenih tvrde da je broj otpuštenih dostigao skoro 200 ljudi, koliko novih radnih mesta je i najavljeno tokom Vučićevog otvaranja novog pogona.
Među prvima, još aprila meseca, otkaz je dobila Brankica Mitrovska i to nakon tri godine rada u fabrici koja proizvodi delove za elektro i auto-industriju.
– Prvo je otpušteno preko 20 radnika i to tako što su pozvani grupno i samo im je rečeno da potpišu papir, bez obrazloženja, kasnije su nas ponaosob pozivali u kancelariju, ja sam tada čekala neke papire od firme kako bih podigla kredit, misleći da je to to, naivno sam potpisala sporazumni o prestanku radog odnosa - objašnjava ona.
Upravo to što nakon potpisivanja sporazuma o prestanku radnog odnosa, "Gruner" nije donosio rešenja o otkazu, istog meseca, inspekcija Ministarstva privrede ustanovila je povredu Zakona o radu, što je navedeno u odgovoru ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikole Selakovića na poslanička pitanja poslanice SPS-a Jelene Milošević.
Dalje stoji i da nisu ispoštovane sve procedure o obaveznom zdravstvenom osiguranju, kao i da ugovori o radu nisu sadržali opis posla. I sve te povrede Zakona o radu ipak su u senci otkaza zbog kojih već pomenuta bivša radnica Mitrovska od aprila nema posao, niti je, kako kaže, primila bilo kakvu otpremninu.
– Neki radnici su dobili umesto otpremnina "stimulativne naknade", što je po oko 28 hiljada po godini staža, u zavisnosti od visine plata, ja nikakvu naknadu nisam dobila i od tada sam bez posla jer u Vlasotincu imate još jednu fabriku "Elrad" koja ne zapošljava bivše radnike "Grunera" - kaže Mitrovska.
To da će "Gruner" zbog smanjenja broja zaposlenih državi morati da vrati skoro 400.000 evra saopštio je bivši ministar u postupku razrešenja Rade Basta, takođe u odgovoru na poslanička pitanja poslanice Milošević.
Obaveštavamo vas da je Kompanija za 200 novih radnika po poslednjem ugovoru (iz 2019. godine) dobila 773.014 evra. Trebalo je da održava 742 radnika u radnom odnosu. Zbog planiranog smanjenja broja zaposlenih za 102, na 640 ljudi, pitanje povraćaja više dobijenih sredstava u budžet Republike Srbije biće uređeno izmenama Ugovora, u skladu sa kojim će kompanija biti u obavezi da vrati 394.235 evra - stoji u obrazloženju Ministarstva.
U međuvremenu, prošle nedelje kompanija "Gruner" oglasila se i zvaničnim saopštenjem u kom navode da je zbog nedostatka tražnje i smanjene proizvodnje došlo do potrebe da se smanji određeni broj radnika u fabrici.
Navode i da je menadžemnt Grunera do maja meseca pokušao da se izvuče iz ekonomske krize i da sačuva svoje zaposlene, ali je to ipak rezultiralo spiskom zaposlenih koji predstavljaju višak.
Otpuštenim radnicima garantuju otpremninu.
Redakcija je uputila niz pitanja koja se tiču zaposlenih, onih koji su otpušteni, ali i dugovanja koja imaju prema državi, ali do objavljivanja ovog teksa, nije stigao odgovor kompanije, pišu Južne vesti.