Glas Javnosti

Tramp uvodi 100 odsto carine na strane filmove – na udaru i britanska kinematografija

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Donald Tramp otvara novi front u svom trgovinskom ratu, uvodeći carine od 100 odsto na filmove proizvedene van Sjedinjenih Američkih Država — uključujući i one iz Velike Britanije.

Predsednik Amerike je izjavio da je ovlastio Ministarstvo trgovine i Kancelariju trgovinskog predstavnika SAD da uvedu carinu od 100 odsto "na sve i bilo koje filmove koji ulaze u Ameriku, a proizvedeni su u stranim zemljama".

"Filmska industrija u Americi UMIRE veoma brzom smrću,“ napisao je sinoć na svojoj platformi Truth Social, žaleći se da druge zemlje „nude razne podsticaje da bi privukle“ filmske stvaraoce i studije van Amerike, i dodaje:


„Ovo je koordinisan napor drugih zemalja i, samim tim, pretnja nacionalnoj bezbednosti. Uz sve ostalo, to je i pitanje poruka i propagande!“, poručio je Tramp.

Nije odmah bilo jasno kako bi takva carina na međunarodne produkcije mogla da se sprovede u praksi. Uobičajeno je da i veliki i manji filmovi budu delimično snimani u Americi, a delimično u drugim zemljama.

Filmovi s velikim budžetom, poput nadolazećeg "Mission: Impossible – The Final Reckoning", snimaju se širom sveta.

Programi sa poreskim olakšicama godinama utiču na to gde će se filmovi snimati, a sve više produkcija se izmešta iz Kalifornije u druge američke savezne države i zemlje koje nude povoljne poreske uslove, poput Kanade i Ujedinjenog Kraljevstva.

Ipak, carine su osmišljene da usmere potrošače ka američkim proizvodima, a filmovi proizvedeni u Americi već ubedljivo dominiraju domaćim tržištem.

Kina je značajno pojačala sopstvenu filmsku produkciju, što je kulminiralo animiranim blokbasterom Ne Zha 2, koji je ove godine zaradio više od dve milijarde dolara (oko 1,5 milijardi funti). Međutim, gotovo cela ta zarada ostvarena je unutar kopnene Kine.


U Severnoj Americi, film je zaradio svega 20,9 miliona dolara (oko 15,7 miliona funti).

Prema podacima Udruženja filmske industrije (MPA), američki filmovi su u 2023. godini ostvarili izvoz u vrednosti od 22,6 milijardi dolara i trgovinski suficit od 15,3 milijarde dolara.

Donald Tramp već godinama opravdava nadimak „čovek carina“ koji je sam sebi dao, uvodeći nove poreze na robu proizvedenu širom sveta. To uključuje carinu od 145% na kinesku robu i osnovnu carinu od 10% na proizvode iz drugih zemalja, uz pretnju još višim dažbinama.

Jednostranim uvođenjem carina, Tramp je ostvario izuzetno veliki uticaj na tokove međunarodne trgovine, stvarajući političke rizike i izazivajući nestabilnost na tržištu.

Carine su već uvedene na automobile, čelik i aluminijum, a nove dažbine na dodatni uvoz, uključujući i farmaceutske proizvode, najavljene su za naredne nedelje.

Tramp već dugo izražava zabrinutost zbog premeštanja filmske produkcije u inostranstvo.

Neposredno pre nego što je preuzeo funkciju predsednika, najavio je da je imenovao glumce Mela Gibsona, Džona Voita i Silvestera Stalonea za „specijalne ambasadore“ Holivuda, kako bi ga vratili „NAZAD — VEĆI, BOLJI I JAČI NEGO IKAD!“


Filmska i televizijska produkcija u Americi suočila se poslednjih godina s brojnim teškoćama, uključujući pandemiju kovida-19, štrajkove holivudskih sindikata 2023. godine, kao i nedavne požare u oblasti Los Anđelesa.

Ukupna produkcija u SAD opala je za 26% prošle godine u poređenju s 2021, prema podacima firme ProdPro, koja prati produkciju.




Glas Javnosti/ T02S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR