Švedska je 1. januara 2023. preuzela predsedavanje Evropskom unijom od Češke, a prioriteti su joj, kako su rekli njeni zvaničnici, slobodnija, bezbednija i zelenija Evropa.
Kada je o poljoprivredi reč, u programu švedskog predsedavanja navodi se da će na rad Evropske unije u nadležnosti Veća za poljoprivredu i ribarstvo 2023. uticati i rat u Ukrajini. Pitanja proizvodnje hrane i sigurnosti hrane ostaće na vrhu dnevnog reda.
Osim toga, švedsko predsedništvo aktivno će promovisati rad EU na postizanju klimatske neutralnosti do 2050, uporedno s povećanjem konkurentnosti, zapošljavanja, proizvodnje hrane te zdravlja i dobrobiti. U tom će duhu provođenje evropskog zelenog plana biti visoko na dnevnom redu u prvoj polovini 2023. U tom su kontekstu važni doprinos zelene i plave industrije postizanju klimatskih ciljeva i njihovom prilagođavanju klimatskim promenama, prenosi portal Ekapija.
Predsedništvo će pratiti stanje na tržištu, posebno u svetlu rata u Ukrajini, i kretanja cena poljoprivrednih inputa, te će zadržati spremnost na rešavanje bilo kakve krize ili drugih tržišnih poremećaja. Rat u Ukrajini uticao je na poljoprivredne troškove kao što su dizel, mineralna đubriva, električna energija i hrana za životinje.
Osim toga, nedostatak đubriva predstavlja problem za buduće sezone setve. U tom je pogledu važna komunikacija Komisije o sigurnom pristupu đubrivima i njihovim realnim cenama. Predsedništvo namerava da preduzme dalje korake u vezi sa svim predlozima i inicijativama osmišljenim za jačanje evropske proizvodnje hrane. Nadalje, predsedništvo će se baviti poljoprivrednim pitanjima povezanim sa trgovinom i dati prednost radu na ulozi i potencijalu bioekonomije, navodi se u programu Švedske.
Predsedništvo će što je više moguće nastaviti pregovore o reviziji oznaka geografskog porekla. Osim toga, nastaviće pregovore u Komisiji o predlogu mreže podataka o održivosti poljoprivrednih gazdinstava. Prednost će dati pregovorima o reviziji Uredbe o informisanju potrošača o hrani i njenih odredaba o označivanju hrane. Ti su predlozi važan deo strategije "od polja do stola" i imaju važnu ulogu u pomaganju potrošačima i proizvođačima pri donošenju svesnih i održivih prehrambenih odluka. Nadalje, predsedništvo planira da nastavi pregovore o Uredbi o održivoj upotrebi sredstava za zaštitu bilja. Predsedništvo će pokrenuti rasprave o predlogu revizije zakonodavstva o semenu i biljnom i šumskom reprodukcijskom materijalu te o predstojećem predlogu Komisije za reviziju zakonodavstva za bilje proizvedeno određenim novim genomskim tehnikama.
Predsedništvo može pokrenuti rasprave o zakonodavnom predlogu o praćenju šuma i strateškim planovima. Na globalnim forumima kao što je Forum Ujedinjenih naroda o šumama, podsticaće promociju održivog šumarstva i lanaca vrednosti.