U svetlu ovih dešavanja, pokrenuta je peticija kojom se od Evropske komisije i njene predsednice Ursule fon der Lajen zahteva da se Projekat Jadar izuzme iz liste strateških projekata EU u zemljama van Unije. Peticija se može potpisati na portalu udruženja Ekostraža.
Pismo koje će biti upućeno Evropskoj komisiji predstavlja glas javnosti Srbije i podseća na represivne mere prema ekološkim aktivistima tokom 2024. godine. Cilj ove inicijative je zaštita prava građana Srbije da odlučuju o svojoj životnoj sredini i resursima, bez spoljnog političkog ili ekonomskog pritiska.
Kako bi se jasno pokazao stav građana Srbije, neophodno je prikupiti što veći broj potpisa do 28. marta 2025. godine. Pozivamo sve koji dele ove vrednosti da podrže inicijativu i doprinesu očuvanju suvereniteta i ekološke budućnosti Srbije.
Sadržinu pisma objavljenom na portalu Ekostraža možete pročitati ovde:
"Pismo Evropskoj komisiji i predsednici EK Ursuli fon der Lajen:
Poštovani,
Obraćamo vam se u ime građana Republike Srbije povodom izjave predsednika naše zemlje Aleksandra Vučića, koji je najavio da će Evropska unija u narednim danima proglasiti projekat iskopavanja litijuma u Jadarskoj dolini strateškim projektom van zemalja EU. Ovom prilikom želimo da izrazimo duboko nezadovoljstvo zbog toga što se o pitanju koje ima potencijalno dalekosežne posledice po našu životnu sredinu, zdravlje građana i budućnost zemlje odlučuje bez ikakve konsultacije sa narodom Srbije, koji je vrlo jasno dugogodišnjim protestima iskazao svoj stav o ovom projektu - da se narod Srbije u potpunosti protivi Projektu Jadar.
Ovakve odluke se ne mogu donositi na temelju interesa pojedinaca, korporacija, niti spoljnog pritiska ili političkih kalkulacija. Odluka o eksploataciji prirodnih resursa, kao što je litijum u Jadarskoj dolini, mora biti doneta samo u skladu sa voljom naroda Srbije, jer je u pitanju životna sredina koja pripada našem narodu i našim budućim generacijama. Nikakvi strateški interesi van granica naše zemlje, bez obzira na to ko ih predstavlja, ne smeju ugroziti naš suverenitet i pravo da odlučujemo o sopstvenoj sudbini.
Pitanje budućnosti Srbije nije pitanje jednog čoveka, niti bilo koje spoljne institucije. To je pitanje nas građana Srbije, koji imamo pravo da se izjasnimo o projektima koji utiču na naš svakodnevni život. U tom kontekstu, smatramo da je jedino ispravno da se poštuje javno mnjenje kao i mišljenje domaće stučne javnosti, ekoloških organizacija i najvažnije - volja samih građana Srbije.
Evropska unija, kao zajednica koja se zalaže za demokratske vrednosti, ljudska prava i zaštitu životne sredine, treba da poštuje suverenitet i onih država koje nisu njene članice. U tom smislu, smatramo da EU nije nadležna da donosi odluke koje se tiču prirodnih resursa i ekoloških pitanja u zemlji koja nije članica Unije, a naročito da to ne može činiti bez direktnog uključivanja građana Srbije u proces odlučivanja.
Podsećamo vas da se letos na protestu protiv Projekta Jadar 10. avgusta u Beogradu skupilo 50.000 ljudi (po proceni nezavisnog posmatrača Arhiv javnih skupova). Nakon tog protesta režim Aleksandra Vučića je sproveo represiju i hapšenja ekoloških aktivista koji se bore za zaštitu životne sredine pod izgovorom nasilnog rušenja ustavnog poretka. Među privedenim su bile dojilja, trudnica i samohrana majka deteta sa dijabetesom tip 1. Ekološki aktivisti, koji se bore za održivu budućnost i očuvanje prirodnih resursa, često su izloženi pretnjama, pritiscima i pravnim postupcima od strane režima. Takve represivne metode ne samo da potkopavaju demokratske vrednosti, već i ugrožavaju napore ka očuvanju naše planete. EU treba hitno da deluje i osudi takve postupke, kao i da pruži podršku onima koji se bore za pravdu i očuvanje životne sredine. Umesto toga, Projekat Jadar koji je država Srbija ukinula u januaru 2022. (ukinuti su prostorni plan, radna grupa, kao i svi akti) se ponovo vraća u opticaj.
U skladu sa gore navedenim, zahtevamo da se Srbija izopšti iz liste strateških projekata kritičnih sirovina van EU. Ukoliko to ne bude slučaj, nastavićemo sa velikim anti-litijumskim protestima u Srbiji i to ne samo na adresi srpskih institucija, već i na adresi institucija Evropske unije".
Glas javnosti