Odgovorne strane traže rešenje, a kako sada stvari stoje, opcija koja bi odvratila SAD da primeni restriktivne mere ne podrazumeva ostanak Moskve u vlasništvu već - nacionalizaciju glavne srpske energetske kompanije.
Vest da se sankcije ipak neće primeniti stigla je bukvalno u minut do 12, a izvor "Blic Biznisa" kaže da spomenutih 30 dana roka nije odlaganje već period, ograničen, dat za izradu plana promene vlasništva NIS - a.
- Rizik od sankcija je tu, a odlaganje je jednokratni gest dobre volje. Razmišljalo se o tome kako da se ne dozvoli kolaps ekonomije Srbije. Ono što bi trebalo da usledi je da Srbija, nakon isteka roka, preda akcioni plan. Ali, taj plan treba da bude kredibilan, mora da bude sprovodiv. Nakon njega bi SAD poslala pismo saglasnosti kako bi NIS počeo normalno da funkcioniše, a to pismo bi moglo da se povuče u slučaju da se stane sa realizacijom plana - navodi izvor "Blic Biznisa".
Ministarstvo finansija je tog 27. februara SAD poslalo je tri dokumenta: pismo Vladi Srbije, licencu NIS-u i licencu JANAF -u. Specijalna licenca koju je dobio NIS podrazumeva u neometano snabdevanje Srbije naftom i naftnim derivatima, uključujući i saradnju sa jadranskim naftovodom.
Poznavaoci prilika uzdaju se u diplomatiju i geopolitiku, kao i u razgovore koje Donald Tramp, predsednik SAD, trenutno vodi sa Vladimirom Putinom, predsednikom Rusije.
Izvor "Blic Biznisa" kaže da, za sada, nema opipljivih promena u stavu administracije SAD.
- Naravno, niko ne može da zna šta nosi novi dan. Ali, sankcije Rusiji su opipljivo oruđe kojim Vašington može da dovede Moskvu za pregovarački sto. Trenutno su razgovori usmereni ka tome da se proširi broj osoblja u ambasadama Moskve i Vašingtona, što je mnogo daleko od razgovora o ukidanju sankcija Rusiji. Odluku o NIS-u svakako mora da odobri Kongres a teško da će se to desiti pre 28. marta - kaže izvor "Blic Biznisa".
Sankcije NIS-u trebalo da je da stupe na snagu 27. februara u 6h, jer do poslednjeg dana nije bilo odgovora od američkog OFAK-a. Kompanija je 4. februara, uz podršku Vlada Srbije i Mađarske, zatražila njihovo odlaganje na tri meseca, odnosno 90 dana.
Zanimljivo je da je ruska strana dan dan pred stupanje sankcija na snagu deo vlasništva prebacila sa Gasprom njefta na Gasprom, što nije umanjilo njihov ukupan procenat vlasništva.
Licenca koju je poslalo Ministarstvo SAD omogućava nesmetano obavljanje sledećih aktivnosti:
Glas javnosti /B06S