- Novih partnera nemamo, ne pamtim kada nam je neko pokucao na vrata po tom pitanju - rekao je Pazurević i dodao da nemaju čak ni poziva niti interesovanja za njihove usluge i proizvode.
Kako kaže, kada je reč o narudžbinama koje imaju od inostranih partnera, taj broj se, barem kod njih, nije menjao.
- Nažalost, smanjen je broj zaposlenih radnika u ovoj grani. Mi nikoga nismo otpuštali, međutim, jedan broj radnika je otišao – neko u penziju, neko u inostranstvo – ali mi zbog nedostatka posla nismo nikog otpustili - naveo je Pazurević i dodao da je broj zaposlenih sada, u odnosu na pre godinu i po dana, manji za više od 120 ljudi.
- Kada počne nova sezona, od kraja septembra i oktobra, možda bi situacija mogla biti nešto bolja, samo zbog činjenice da su u prethodnom periodu ispražnjena skladišta u Evropi - rekao je Pazurević.
Da je situacija u ovoj oblasti veoma teška, slaže se i Marinko Umičević, tehnički direktor Tvornice obuće "Bema" iz Banjaluke, koji ističe da je kriza u Evropi uzrokovala ovakvo stanje.
- Nedavno nam je jedan naš partner za kog radimo javio da prekidamo saradnju, jer zatvaraju fabrike – dve u Slovačkoj, jednu u Albaniji – pošto nema prodaje obuće - rekao je Umičević.
Kako je objasnio, dok ne prestane sukob u Ukrajini, obućari iz Republike Srpske imaće velike probleme.
- Prodaja je potpuno stala, budući da najviše izvozimo u Nemačku, a oni su sada u najvećoj krizi - rekao je Umičević i istakao da misli da će se ova industrija ugasiti za pet do šest godina.
Objasnio je da nema novih narudžbina, što je najveći problem ove grane.
Dodao je da je veoma zabrinut zbog onoga što bi moglo da se desi u narednim mesecima.
Prema njegovim rečima, veoma je teško predvideti šta će se dešavati, i naglasio da privrednici iz ove grane ne mogu da utiču na to.
Aleksandra Mihajlović Bijelić, sekretarka Udruženja tekstila, kože i obuće Privredne komore Republike Srpske, rekla je da još uvek nema naznaka oporavka ove industrije.
- Smanjene su narudžbine, neka preduzeća su čak smanjila i broj radnika - rekla je Mihajlović Bijelić.
Ističe da će poboljšanje situacije u ovoj grani privrede zavisiti od globalnih lanaca vrednosti.
- Još uvek nema naznaka poboljšanja. S obzirom na to da naše kompanije zavise od stranih preduzeća za koja rade usluge, odnosno lon poslove, one prvenstveno zavise od ponude i potražnje na stranom tržištu - zaključila je Mihajlović Bijelić.
Glas javnosti/T02S