Sekretar asocijacije, prof. dr Svetlane Balešević Tubić, izjavila je za novosadske novine da je naša zemlja poslednja na listi evropskih država u korišćenju sertifikovanog semena soje, ali i da korišćenje deklarisanog semena pšenice iz godine u godinu opada. I to, da stvar bude gora, i pored toga što ima jaku svoju proizvodnju.
- Srbija ima lidersku ulogu u regionu u semenskoj proizvodnji i predstavlja jaku konkurenciju na međunarodnom tržištu, ali se, uprkos tome, nalazimo na istorijskom minimumu i poslednji na Listi evropskih država u korišćenju sertifikovanog semena samooplodnih biljnih vrsta - kazala je Balešević Tubić.
U setvi soje 2020. godini sertifikovano seme soje korišćeno je svega 18 do 20 odsto, a pšenice od 35 do 40 odsto. Slični podaci su ostali i za setvu 2021. godine.
A na početku 21. veka, navela je, sertifikovano seme pšenice se koristilo oko 90 odsto, a soje 75-85 procenata. Međutim, već 2015. godine pada na 60 odsto kod pšenice i 50 odsto kod soje. Trend se nastavio i u 2019. godini, kada je upotreba deklarisanog semena iznosila za pšenicu 40 odsto a za soju 35 procenata.
Spoljnotrgovinska razmena semena naše zemlje sa svetom u 2021. godini vredela je 192 miliona evra a prometovano je 218 tona. Izvezeno je 184,5 tona (127 miliona evra), a uvezeno je oko 33,5 tona (64,5 miliona evra).
Najviše izvozimo u zemlje CEFTA, EU, Rusiju ... uglavnom seme kukuruza, pšenice, soje i suncokreta, a uvozimo najviše iz zemalja EU, i to pre svega: semenski krompir viših kategorija (predosnovno i osnovno seme),zatim seme šećerne repe, seme linija hibrida kukuruza, seme povrća i krmnog bilja.
- Ukupni gubici u Srbiji u proizvodnji zbog nekorišćenja deklarisanog semena soje iznose 50 miliona evra a kod pšenice 79 miliona – kaže ovaj stručnjak.
Po njenim rečima glavni razlog zašto poljoprivrednici ne koriste deklarisano seme već sopstveno jeste cena, jer smatraju da je sertifikovano seme skupo piše 24sedam
- Sopstveno seme češće koriste mali proizvođači, dok velika gazdinstva prednost još daju deklarisnom semenu. Znaju da tako imaju pristup novoj genetici, sortama povećane tolerantnosti i višeg genetskog potencijala za prinos, što dugoročno gledano, doprinosi da prevagne tas sa sertifikovanim semenom - navela je Balešević Tubić.
Ona naglašava ekonomski značaj i gubitke za semenarski sektor, nauku i celu poljoprivredu, kao i za državu Srbiju, ukoliko je nizak procenat korišćenja sertifikovanog semena.
- Mnoga istraživanja pokazuju da u proteklih 20 godina, skoro celokupno povećanje proizvodnje po hektaru ostvaruje se zahvaljujući stvaranju novih sorti i razvoju oplemenjivanja biljaka - ističe Balošević Tubić.
Država bi morala, rekla je, sagledati vrednost semenske proizvodnje, značajnu dobit od izvoza semena i prepoznati veliki protok novca i profitabilnost semenarskog biznisa a Semenarska asocijacija Srbije je spremna da pruži stručnu pomoć u izradi strategije i modela da se sertifikovano seme više upotrebljava.