Glas Javnosti

Ove zanatlije mlate pare: Evo koliko košta da vodoinstalater izađe na teren

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Vodoinstalateri, električari, moleri, keramičari, bravari, parketari i ostali majstori koji su tu i imaju posla "preko glave" sada mogu da postavljaju uslove jer ih nema dovoljno.

Primetno je da je danas izazovnije nego ikada pronaći stručnjake za popravke ili renoviranje, kako svedoče iskustva ljudi, uključujući i naše čitatelje. Očigledno je da je potreba za ovakvim uslugama postala sve učestalija.

Pored cena za izvođenje radova, primetno je da neki majstori u Srbiji sada uvek zaračunavaju i troškove dolaska, odnosno procene kvara. Čak i ako klijent, nakon proračunate cene, odluči da ne želi izvršiti popravku, majstor zadržava pravo da mu naplati dolazak i procenu. Prema našem iskustvu, cena koja se često navodi iznosi 6.000 dinara.


"Ovo je cena dolaska, čak i ako je problem manji i ne zahteva ozbiljne intervencije poput otpušavanja vertikale", objašnjava jedan majstor.

Sam proces otpušavanja košta između 6.000 i 8.000 dinara, dodaje on.

Iako ovo ranije nije bila uobičajena praksa, klijenti su svesni da majstori ulažu svoje vreme i troše gorivo kako bi došli na teren i procenili kvar, pa donekle razumeju ovu praksu. Međutim, važno je napomenuti da cena za ovu "uslugu" nije zanemarljiva - često iznosi 2.500 dinara.

Ono što može biti nezgodno jeste činjenica da, ukoliko odlučite izvršiti popravku, na primer, veš mašine, šporeta ili nekog drugog uređaja, majstor vam neće uračunati tih 2.500 dinara (dolazak + procena) u ukupnu cenu usluge popravke. Ova dodatna naknada će biti naplaćena odvojeno, nezavisno od cene popravke.

Mora se naglasiti da je cena preko 5.000 dinara Prema najnovijem Zakonu o zaštiti potrošača, uvodi se značajna promena u vezi s naplaćivanjem usluga majstora. Prema nedavno usvojenom zakonu, cene usluga koje pružaju majstori, uključujući vodoinstalatere, keramičare, molere, zidare, ali i kozmetičare, frizere, mehaničare i druge, biće regulisane putem tzv. "proračuna".


To implicira da će ubuduće majstori biti obavezni obavestiti klijenta kada cena njihovih usluga premaši iznos od 5.000 dinara i zatražiti pismenu saglasnost od klijenta pre nastavka pružanja usluga.
Koliko vodoinstalateri zarađuju
Prema informacijama koje dobijamo iz lokalnih izvora, prosečni majstor, poput vodoinstalatera, koji aktivno obavlja poslove i pokazuje predanost, obično ostvaruje mesečnu zaradu od 2.000 evra, posebno u glavnom gradu.

Oni još predaniji, koji rade duže sati dnevno ili nedeljno, verovatno ostvaruju zaradu od 2.000 evra ili više za manje od 30 dana. U proseku, jedan izlazak na teren nosi trošak od 50 do 70 evra.

Majstor otkriva uobičajene greške u kuhinji Vodoinstalateri objašnjavaju da postoje dve česte greške koje često dovode do začepljenja sudopere.

Prosipanje ulja i ostaci kafe Najčešći uzroci začepljenja kuhinjskih odvoda su ulja i masnoće koje se koriste pri kuvanju, jer postoji rizik da se stvrdnu i prilepe za unutrašnjost cevi.


Takođe, trebalo bi da izbegavate i prosipanje taloga kafe, kao i pirinča i čia semenki u odvod.

- Pirinač, kada je mokar, će nabubriti i zgrudvati se, uzrokujući začepljenje - pojašnjava majstor.

Takođe, savetuje da otpatke hrane bacite u kantu pre nego što krenete da perete sudove.

Za nas je imao još jedan savet: "Nikako ne sipajte kiseline i razne granule, to je pravi cement za cev", savetuje on.

Prema njegovim rečima, kada dođe do večeg začepljenja, potrebno je otpušavanje vertikale, a to podrazumeva da se informišu ostali stanari zgrade, jer će verovatno doći i do bušenja, odnosno vađenja pločica. To sve iziskuje ogromne troškove.

Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR