Globalna kriza troškova života naterala je ljubitelje kafe da se okrenu jeftinijim napicima, ali nedostatak robuste otežava pronalaženje pristupačne šoljice mnogima omiljenog napitka.
Dok mnogi ljubitelji kafe preferiraju visokokvalitetna zrna arabike, robusta je obično jeftinija, jer je drvo čvršće i zahteva manje nege, što olakšava proizvodnju u velikim količinama.
Ključnim uzgajivačima je, međutim, teško da održe korak sa porastom potražnje, pa su veleprodajne cene ove nedelje dostigle najviši nivo u skoro 12 godina.
Za potrošače na najvećem evropskom tržištu kafe, Nemačkoj, to praktično znači da su instant sorte 20% skuplje nego pre godinu dana. Rast cena instant kafe u SAD takođe ne pokazuje znake usporavanja.
Šanse da se globalna nestašica robuste ublaži u skorije vreme su sumorne, navodi Blumberg. Vijetnam, najveći svetski proizvođač, prijavio je najslabiju žetvu u poslednje četiri godine, nakon što su se farmeri fokusirali na sadnju profitabilnijih useva poput avokada i durijana kako bi se izborili sa rastućim troškovima đubriva što je posledica sukoba u Ukrajini i sankcija Zapada Moskvi.
Brazil, drugi po veličini uzgajivač ove sorte, imao je problema zbog suše, a postoji zabrinutost da bi indonezijska proizvodnja mogla da trpi posle obilnih kiša.
Uprkos tim preprekama, više robusta zrna je izvezeno širom sveta u prvih šest meseci tekuće sezone u poređenju sa poslednje tri godine - samo ne dovoljno brzo da bi se ispratila veća potražnja. Pošiljke između oktobra i marta bile su za oko 4% veće nego u istom periodu 2021-22, prema Međunarodnoj organizaciji za kafu.
Proizvođači kafe odustali su od arabike u korist robuste kako bi se izborili sa većim računima za energente i inflacijom. U međuvremenu, visoke cene hrane dovele su do veće potražnje za instant kafom - što prijavljuju svi vodeći svetski proizvođači.