Glas Javnosti

NEPRAVDA: Država dala SUBVENCIJE za nova radna mesta, a RADNICI MASOVNO OSTAJU BEZ POSLA!

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Nakon otpuštanja 950 radnika niškog „Benetona“, uskoro bez posla i radnici „Džonson elektrika“ i „Jure“?!

Nakon što je „Beneton“ najavio zatvaranje fabrike u Nišu, zbog čega će u aprilu ove godine posao izgubiti 950 radnika, u niškoj fabrici „Džonson elektrik“ oko 300 radnika dobilo predlog za sporazumni raskid ugovora, saopštio je Miodrag Stanković, šef odborničke grupe „Ujedinjeni – Nada za Niš“ u Skupštini grada Niša i kopredsednik pokreta „Niš, moj grad“.

„U isto vreme, veliki broj zaposlenih u kompaniji ’Jura’ je zabrinuto jer su za sada dobili usmeno obaveštenje da će im zbog smanjenja prodaje proizvoda biti ponuđeno plaćeno odsustvo ili sporazumni raskid ugovora uz otpremnine“, rekao je rekao je Stanković.

„Mnogim porodicama je ovo jedini izvor prihoda, u najvećem broju jer samo jedan od članova porodica radi, dok ima i mnogo primera gde oba supružnika radi u istoj fabrici “, naveo je Stanković u saopštenju.

Stanković je kazao da je Ministarstvo privrede u obavezi da „hitno reaguje jer je država Srbija dala subvencije za svako radno mesto“ u ovim kompanijama, dok je Grad Niš odgovoran jer  je ustupio zemljište i omogućio povoljne uslove kompanijama da rade.

Stanković je naveo da je „neverovatno da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ćuti i da se ne zna da li se preuduzimaju bilo kakve mere za spašavanje radnika“.

On je kazao da je neophodno da Gradsko veće u što hitnijem roku izvesti Skupštinu grada u vezi sa brojnim otpuštanjima radnika u kompanijama „Beneton“, „Džonson elektrik“ i „Jura“ i da se dostavi „predlog mera za pomoć i ublažavanje posledica na dodatno ekonomsko urušavanje standarda građana“.

„Posebno se obraćam sindikatima, apelujem da otvoreno i beskompromisno stanu ispred radnika i ukažu na način kako da odbrane  radnička prava i  ljude od trenutne situacije koja vodi u egzistencijalnu katastrofu“, istakao je Stanković.

Stanković je kazao da ova krizna situacija zahteva  i „sveobuhvatnu analizu“ subvencija investitorima koje već 15 godina izazivaju kontroverze i iznova se postavlja pitanje njihove opravdanosti i pravednosti.

„Strani investitori dobijali  su subvencije i po 84.000, pa i po 100.000 evra po radnom mestu, dok s druge strane imamo velike domaće privrednike koji ne dobijaju subvencije“, rekao je on.

Narodna poslanica Slađana Miletić, iz Novog DSS, koji je sastavni deo odborničke grupe „Ujedinjeni – Nada za Niš“ u Skupštini grada Niša, kazala je da su radnici koji rade u stranim kompanijama fizički i psihički iscrpljeni i da nemaju dovoljno slobodnog vremena za sebe i porodicu, budući da u proseku rade ukupno 44 sata, a neki i po 76 sati sedmično.

Ona je kazala da kod radnika „vlada strah jer se plaše da će, ako budu pričali šta se dešava u fabrici, izgubiti posao“.

Govoreći o pretnjama radnicima da će ako se budu bunili rukovodstvo preseliti pogone u neku drugu zemlju, Miletić je kazala da se „to dešava godinama i da je izostala briga države“.

Glas javnosti/D01S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR