Glas Javnosti

KUKURUZ ŠEĆERAC JE NAJPROFITABILNIJI: Više razloga zašto se isplati uzgoj

Ekonomija
Autor: Glas javnosti

Kukuruz šećerac se smatra najprofitabilnijom povrtarskom kulturom. Znamo da se uzgaja kao ratarska, ali se u povrtarsku ubraja zbog kratke održivosti nakon berbe budući da on tada nije tehnološki zreo, ali i zbog načina pripreme i prerade zrna.

Može da se koristi u svežem stanju, kuva i peče, zamrzava, kiseli i kao sirovina za industrijsku preradu. Nije zahtevna kultura. U odnosu na klasičan kukuruz, sadrži više šećera i masti.
Osetljiviji na sušu
Setva na otvorenom se obavlja u aprilu i početkom maja, a u plastenicima može da se poseje i nešto ranije. Termin setve treba prilagoditi vremenskim prilikama, ali ne započinjati dok se zemlja ne zagreje na minimalno 10ºC dok je optimalna 13ºC. Može da se uzgaja i u drugim rokovima setve.

Ima veće zahteve za toplotom od kukuruza za zrno. Dubina setve je pet centimetara. Razmak u redu je od 20 do 30 cm, a međuredni najčešće od 30 do 60 cm. Količina zavisi od razmaka setve i kreće se od 10 do 20 kg/ha.
Osetljiv je na nedostatak hraniva, posebno tokom cvetanja i formiranja klipa. Manje je otporan na sušu. Često se uzgaja zajedno s visokim pasuljem mahunarom.
Proces klijanja i nicanja se može ubrzati potapanjem semena u vodu temperature oko 30ºC tokom 24 h. Nabubrelo zrno niče do četiri dana ranije. Visina biljaka je različita. Rane sorte su niže.
Prosečan prinos je šest tona po hektaru.

Trikovi za pravi trenutak berbe
Bere se u fazi mlečne zrelosti. Tada zrno sadrži najviše šećera, a stvaranje proteina još nije započelo. Sa većom temperaturom vazduha ubrzava se otpuštanje i zbog toga berba kratko traje. Prvi znak da je klip spreman za berbu je pojava smeđe boje na svili kukuruza. Kada zrno ogrebemo noktom treba da se vidi mlečni sadržaj. U slučaju da pukne, još je zeleno i s berbom treba sačekati.
Obavlja se u jutarnji satima i odmah prerađuje, jer stajanjem samo jedan dan može da izgubi i do 50% šećera. Do sledećeg dana može da se čuva kada ne uklonimo ovojne zelene listove. Ako u domaćinstvu želimo da ga sačuvamo još tri do pet dana, u posudu stavimo očišćene klipove, prelijemo hladnom vodom i čuvamo u frižideru, prenosi portal Ekapija.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR