- Sudeći prema nekim indikatorima, inflacija se definitivno smiruje - jasno kaže sagovornik Blica i dodaje da više nema tolikih povećanja cena ako se pogledaju izveštaji Zavoda za statistiku.
I docent Veljko M. Mijušković sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu ne sumnja u validnost projekcija NBS.
- Aprilski podaci i smanjenje međugodišnje inflacije za 1,1 procentni poen u poređenju sa martom (sa 16,2% u martu na 15,1% u aprilu), pokazali su da cenovni pritisci postaju umereniji. Ako je i bilo nekih odstupanja, ona nisu bila greška NBS, već efekat novih i neočekivanih podataka koji se objave nakon prethodne projekcije, a što je u ambijentu globalne neizvesnosti posebno izraženo - objašnjava Mijušković za Blic Biznis.
Manje se kupuje, a to je pritisak i na proizodnju
Brojni su indikatori koji utiču na inflaciju, ali kako se najčeće govori o cenama namirnica i hrane uopšte, profesor Musabegović kaže da je kupovna moć pala, te da će to svakako uticati na buduće kretanje inflacije.
- Smanjena je potrošnja značajno, a to je već indikator da ljudi ne kupuju više onoliko koliko su kupovali, konkretno kada govorimo o hrani. To će naterati proizvođače da smanjuju cene, a njihov pritisak na dobavljače sirovina će uticati da i oni smanje cenu. Dakle, u pitanju je ceo proces koji je započet, a verujem da do kraja godine može da se završi i da inflacija padne ispod 10% - zaključio je Musabegović.
Dodaje da se može očekivati da se sledeće godine trend smanjenja inflacije nastavi, ako ne dođe ponovo do nekih globanih poremećaja.
Mijušković deli ovakvo mišljenje, odnosno da će se sasvim izvesno u narednom periodu beležiti najpre postepeno smanjenje inflacije.
- Narodna banka Srbije najavljuje povratak stope inflacije u granice ciljanog raspona (3±1,5%) sredinom naredne godine, što je njihova nepromenjena projekcija iz februara. Tome će doprineti i matematički, bazni efekat, jer će polako iz obračuna međugodišnje inflacije izlaziti visoke stope mesečnih poskupljenja iz druge polovine prošle godine - kaže Mijušković.