Sigurno da smo se svi barem jednom našli u situaciji da u nekom gradu u Srbiji, koji nam je nepoznat, moramo da nađemo određenu ulicu, instituciju ili jednostavno da odemo do obližnjeg sela. Situacija u mnogim srpskim mestima je takva da autobusi idu ređe nego što je to slučaj u prestonici ili ih uopšte nema. Tu, onda, uskaču taksisti.
Od Subotice do Palića 800 dinara
U Subotici su cene usluga taksi prevoza regulisane odlukom Gradskog veća, a aktuelni cenovnik se primenjuje od 1. februara.
Start je, u obe tarife, dnevnoj i noćnoj, jedinstven i košta 125 dinara, a cena vožnje po pređenom kilometru u dnevnoj tarifi je 75 dinara, odnosno 85 dinara u noćnoj tarifi.
Taksi prevoz od centra Subotice do centra Palića, čija je udaljenost oko osam kilometra, košta od 750 do 800 dinara.
Dnevna tarifa se primenjuje od 6 do 22 časa, a noćna od 22 do 6 časova ujutro, kao i nedeljom i u dane državnih praznika.
Novi Sad: Taksi poskupeo za 10%
Cene taksi usluga u Novom Sadu menjale su se više puta u poslednjih deset godina, a poslednje poskupljenje stupilo je na snagu decembra prošle godine.
Sve cene su tada skočile za oko 10%. Od tada, Novosađani, prema cenovniku koji je usvojilo Gradsko veće, plaćaju 140 dinara za start.
Cena kilometra, kao i do sada, podeljena je u tri tarife.
U prvoj tarifi, odnosno u dnevnoj vožnji u periodu od 6 do 22 časa, kilometar košta 65 dinara.
U drugoj, noćnoj tarifi, koja je na snazi u periodu od 22 do 6 časova, cena kilometra iznosi 78 dinara.
Treća tarifa, koja je se naplaćuje tokom praznika, kao i prevoz van grada, košta 110 dinara po kilometru. Čekanje na sat iznosi 850 dinara.
Za prtljag, koji je teži od osam kilograma, naplaćuje se dodatnih 50 dinara.
U Zrenjaninu start 120 dinara
Korisnici taksi usluga u Zrenjaninu start vožnje plaćaju 120 dinara, a svaki pređeni kilometar 60.
I dok je gradska vožnja 60 dinara po kilometru, dotle je ona van grada 70 dinara po kilometru.
Čekanje putnika košta 600 dinara po satu, dok noćna gradska vožnja košta 65 dinara po kilometru, koliko košta i kilometar vožnje taksijem i tokom praznika, nedeljom ili praznicima.
U Majdanpeku se nisu menjale cene poslednjih pet godina
Taksi prevoz putnika u majdanpečkoj opštini naplaćuje se po tarifama utvrđenim Odlukom o ceni taksi prevoza putnika koju je Opštinsko veće u tom gradu donelo decembra 2017. godine.
Start u prvoj tarifi, odnosno dnevnoj, odnosi se na vreme od 6 do 22 časa, svakog dana, osim nedelje i u dane državnih praznika i iznosi 40 dinara.
Noćna tarifa počinje od 22 sata i traje do šest ujutru, nedeljom i u dane državnih praznika. Start je isti – 40 dinara, piše Danas.
U Zaječaru sva taksi udruženja imaju istu cenu starta
Kako su u Zaječaru kazali za Danas, start je kod svih isti i iznosi 80 dinara, dok se kilometar vožnje razlikuje za nekoliko dinara.
Cena kilomentra van grada kreće se od 57 do 60 dinara, kazali su iz više taksi udruženja u Zaječaru.
Šabac: Cena starta od 100 do 120 dinara, kilometar vožnje 80 dinara
Zvaničan broj taksi vozila u Šapcu je 150, od kojih je tridesetak samostalnih, dok su ostali raspoređeni u šest taksi udruženja.
Cena starta kreće se od 100 do 120 dinara, a koliko će koštati svaki naredni kilometar zavisi od tarife i taksi udruženja.
- U mom udruženju ima samo jedna tarifa i to je 80 dinara po kilometru. U nekim drugim udruženjima kreću se od 77 do 90 dinara, za drugu tarifu - kaže za Danas Dragan Kovačević iz Taksi udruženje Gradski taksi.
Poslednji put cene su korigovane pre četiri meseca, a taksisti kažu da je situacija teža u odnosu na prošlu godinu u ovo vreme i da je primetan manji broj vožnji.
U Kragujevcu se promena cene nije dopala građanima
Kragujevčani su godinama imali veoma jeftin taksi prevoz, čak toliko da je start bio samo 60 dinara.
Međutim, u martu je, na inicijativu taksi prevoznika, Gradsko veće donelo odluku kojom je taksi prevoz drastično poskupeo.
Trenutno start košta 95 dinara, bez obzira na to da li se radi o radnim danima ili vikendu.
Pređeni kilometar radnim danima košta 80, a vikendom 85 dinara. dok je cena tokom praznika 90 dinara.
Užice: Start 187, a kilometar 67 dinara
Taksi prevoz u Užicu je poskupeo pre oko jednog meseca, a taksisti kažu da se nadaju da uskoro neće biti novog poskupljenja, piše Danas.
Start i prvi kilometar vožnje koštaju 187, a svaki naredni kilometar u gradu je 67, a van grada 65 dinara.
U Užicu nema tarifa za vožnje noću i vikendom, a cene su iste po pozvu i polasku sa taksi stajališta.
Za prevoz od centra grada do Sevojna treba platiti 450, koliko košta i vožnja do Bele Zemlje, dok odlazak na Zlatibor košta 1.600 dinara.
U gradu ima oko 420 taksi vozila. Međutim, taj broj se menja, jer se mnogi Užičani povremeno bave taksi prevozom, kao dodatnom delatnošću, kako bi dodatno zaradili.
U Nišu sva udruženja imaju jednake cene
Svih 11 taksi udruženja iz Niša imaju identične cene za usluge prevoza građana. Start u taksiju je 130 dinara, a svaki pređeni kilometar mušterija plaća po 50 dinara u prvoj tarifi.
Cena za drugu tarifu je 60, a za treću 80 dinara.
U Nišu radi oko 700 taksista, a većina je nezadovoljna platom koju mogu da zarade.
U Novom Pazaru sve po 100 dinara
I pored skoka cene goriva, cena taksi usluge u Novom Pazaru nije drastično poskupela i u znaku je broja 100, koliko uglavnom košta i start i kilometar vožnje.
To su cene u većim taksi udruženjima, dok je taksisti, koji samostalno obavljaju delatnost, kilometar vožnje do 120 dinara, a neretki su i slučajevi da se vožnja naplaćuje po dogovoru, u zavisnosti od dužine vožnje i stanja puta.
Taksi u Vranju poskupeo sa 120 na 170 dinara
Taksi vožnje u Vranju se od početka avgusta umesto 120 naplaćuju 170 dinara.
Kako su za Danas potvrdili vranjski taksisti i dispečerske službe, cena po kilometru i za gradsku i za vožnju van grada je identična – 80 dinara.