Nadležni podsećaju da bi trebalo još jednom da se utvrdi koliko godina starosti i staža treba da se stekne za redovnu starosnu penziju, kao i da se proveri da li su sve godine staža uplaćene. Ukoliko te potvrde nedostaju, na penziju može da se čeka mnogo duže nego što je predviđeno.
Srbija: Kada se radi o Srbiji, uslovi za starosnu penziju muškaraca su ostali nepromenjeni, 65 godina života i 15 godina radnog staža, dok je za žene smanjena starosna granica. Potrebno je da se navrši 63 godine i 6 meseci života, kao i 15 godina radnog staža osiguranja. U narednoj godini se očekuje povećanje na 63 godine i osam meseci.
Da bi se ostvarilo pravo na prevremenu starosnu penziju, od 1. januara ove godine, muškarcima je potrebno minimum 40 godina staža osiguranja i 60 godina života, a ženama najmanje 40 godina staža osiguranja i 59 godina i 6 meseci života. U tom slučaju, penzija se trajno umanjuje za 0,34 odsto za svaki mesec pre nego što se navrši godina života propisanih za sticanje prava na starosnu penziju i toj kalendarskoj godini. Iznos umanjenja za prevremenu starosnu penziju ukupno može da iznosi 20,4 odsto.
Republika Srpska: Navedeno je na njihovom sajtu da pravo na starosnu penziju ima osiguranik ili osiguranica kada navrši 65 godina i najmanje 15 godina staža osiguranja. Kada se govori o prevremenoj penziji, onaj ko nije navršio 65 godina života, ima pravo na starosnu penziju kada napuni 60 godina života i 40 godina penzijskog staža. Žena koja je osiguranik, a nema navršenih 65 godina života, ima pravo na starosnu penziju kada navrši 58 godina i 35 godina staža osiguranja.
Slovenija: Aktivno zaposleni u Sloveniji mogu da steknu uslov na starosnu penziju kada navrše 65 godina života i 15 godina staža osiguranja, a pravo na prevremenu starosnu penziju osiguranici mogu da ostvare sa 60 godina života i najmanje 40 godina staža osiguranja.
Bosna i Hercegovina: Pravo na starosnu penziju u BiH ima onaj osiguranik koji navrši 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, odnosno najmanje 20 godina penzijskog staža ili kada dostigne 40 godina staža osiguranja, nevezano za godine života. Onaj osiguranik koji ima navršen staž osiguranja, a uvećano mu je trajanje, granica godina života za ostvarivanje prava na starosnu penziju, iz člana 40. ovog zakona, umanjuje se za ukupno uvećanje staža.
Hrvatska: Pravo na starosnu penziju u Hrvatskoj stiče onaj osiguranik koji navrši 65 godina života i 15 godina staža osiguranja. Ovi uslovi će biti važeći do 31. decembra 2029. godine. U periodu između 2020. do 2029. godine, žene će moći da ostvare pravo na starosnu penziju prema nešto boljim uslovima, pa je, stoga, u 2023. godini potrebno da navrše 63 godine i 3 meseca života, kao i 15 godina staža osiguranja. A osiguranik koji navrši 60 godina života i 35 godina radnog staža osiguranja, ima pravo na sticanje prevremene starosne penzije, a takvi uslovi su na snazi do 31. decembra 2029. godine.
Glas javnosti/K04S