Iako su pojedini mediji preneli da su vijetnamski državljani, koji rade na izgradnji fabrike Linglong u Zrenjaninu, nakon obavljenog nadzora nadležniih organa preseljeni iz objekta u kome su bili na drugu lokaciju, iz više ozvora je potvrđeno da su radnici i dalje tamo, prenosi N1.
Navode o preseljenju vijetnamskih radnika demantovali su i iz A11 – Inicijative za ekonomska i socijalna prava.
Kako su naveli na Tviteru, „više od jednog radnika im je navelo da nisu preseljeni“.
„Čitave grupe radnika su i dalje na istoj lokaciji, dobijamo potvrde sve vreme, nisu radnici preseljeni ili nisu svi radnici preseljeni, to je vest“.
Radniku "uzbunjivaču" poslodavci iz "Linglonga" nisu hteli da vrate pasoš, a aktivisti nevladinih i humanitarnih organizacija uspeli su da, uz pomoć revoltiranih vijetnamskih radnika, savladaju angažovano privatno obezbeđenje, izvuku radnika iz okruženih baraka i potraže pomoć advokata i policije.
Organizacije A11 i ASTRA uputile su zvaničan dopis i prijavu zbog potencijalne trgovine ljudima u cilju radne eksploatacije, kao i molbu za reakciju nadležnih organa povodom dešavanja u vezi sa radnicima iz Vijetnama, angažovanih na izgradnji fabrike Linglong u Zrenjaninu. Dve organizacije su prijave, dopise i molbe uputile na adresu sedam institucija, uključujući i Republičko javno tužilaštvo, Kancelariju za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima zrenjaninske policije, Inspekciji rada i Zaštitniku građana.
Ukazuju da su 14. novembra predstavnici dva udruženja posetili radnike iz Vijetnama i da su se uverili da su im, ne samo ozbiljno narušena radna prava, već i zdravlje, a kako navode, imajući u vidu uslove rada i smeštaja, potencijalno i život.