Glas Javnosti

TROVAĆE NAS BAR JOŠ TRI GODINE: Vlada ponovo odlaže primenu Zakona o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja

Društvo
Autor: Glas javnosti

Da zakon za velike zagađivače ne važi, pokazuje nova namera Vlade Srbije da odloži primenu zakona kojim će se redukovati zagađenja koja su poslednjih godina u našoj zemlji enormna.

Predlog izmena Zakona o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine koji je bez javne rasprave upućen Narodnoj skupštini, pokazuje da Republika Srbija i nadležno ministarstvo za zaštitu životne sredine nemaju kapacitet da sprovode propise. Rok za izdavanje integrisanih dozvola velikim zagađivačima ponovo je pomeren, ovoga puta do kraja 2024. godine. Ovo je jasan signal zagađivačima da zakoni za njih ne važe i da će država uvek biti tu da ih u bezakonju podrži, jer i sama za zakone ne mari i nije u stanju da ih sprovodi, navodi Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu RERI, a prenosi Agroinfo.rs

RERI napominje da su integrisane dozvole važne jer obezbeđuju zaštitu vazduha, vode i zemljišta od zagađenja, sprečavaju zagađenja i primenjuju najbolja tehničkih rešenja u zaštiti životne sredine. Te dozvole obezbeđuju i da veliki zagađivači posluju u skladu sa visokim standardima zaštite životne sredine i ne nanose štetu zdravlju ljudi.

Još se dodaje da integrisanu dozvolu nema nijedna termoelektrana Elektro-privrede Srbije (EPS), železara u smederevu, kao nijedno postrojenje kompanije Ziđin u Boru, a ova postrojenja su među najvećim zagađivačima u našoj zemlji.

Ovaj institut ocenjuje da to pokazuje kako Srbija nema kapacitet da sprovede propise koje sama donosi, jer je jedan rok već istekao krajem prošle godine.

- Predlog izmene Zakona o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađivanja životne sredine bez javne rasprave je upućen Narodnoj skupštini i to je jasnan signal zagađivačima da zakoni za njih ne važe - dodaje se u saopštenju.

Priprema i obrada zahteva za integrisanu dozvolu je zahtevan postupak jer je za to potrebna ozbiljna priprema, stručnjaci i pribavljanje brojnih uslova i odobrenja i to je razlog, kako se objašnjava, što tu obavezu imaju samo veliki zagađivači u skladu sa prirodom svog posla. 

- Sve je to obaveza koja je propisana zakonom, čega su i nadležni organi i kompanije na koje se zakon primenjuje svesni već 18 godina - dodaje se još u saopštenju.

Sa druge strane i država treba da obezbedi administrativne i stručne kapacitete za obradu zahteva za izdavanje integrisanih dozvola, ali već skoro dve decenije ne čini ništa da poveća broj službenika koji izdaju te dozvole.

RERI ocenjuje da Vlada Srbije ne zna odgovor na pitanje kako će otkloniti probleme koji su je sprečavali da sav taj posao odradi u ranije zacrtanim rokovima. RERI smatra da bi svi problemi mogli da se otklone “jednostavnom primenom zakona”.

Ministarstvo zaštite životne sredine je izradilo preliminarni spisak postrojenja koja podležu izdavanju integrisane dozvole i na njemu se nalazi 227 postrojenja. Do danas je, kako se navodi u analizi efekta zakona, izdato svega 46, pa trenutno 181 postrojenje nema neophodne dozvole za rad. Zakonom o zaštiti životne sredine propisano je da inspektor prilikom inspekcijskog nadzora utvrdi da li su ispunjeni uslovi za rad postrojenja i obavljanje aktivnosti i on ima širok spektar ovlašćenja kojima otklanja nezakonitosti.

Zakonom o integrisanom sprečavanju i kontroli zagađenja propisano je da rad postrojenja i obavljanje aktivnosti bez integrisane dozvole predstavlja privredni prestup za koji je predviđena kazna od 150.000 do 3.000.000 dinara, a za odgovorno lice od 30.000 do 200.000 dinara.

Produžavanjem rokova i ovakvim postupcima obesmišljava se pravni i ustavni poredak Republike Srbije.

RERI je podneo pet zahteva za vanredan inspekcijski nadzor, kao i dve prijave za privredni prestup protiv odgvornih.

Iz Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu postavljaju pitanje zašto uopšte imamo procedure za izdavanje dozvola ako nadležni nastavljaju da produžavaju rokove u korist zagađivača, da li su njihovi interesi na prvom mestu i zašto se donose zakoni i izmene zakona ako se oni uopšte ne primenjuju i ne poštuju?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR




od Nikola Stevanovic u 03.11.2021 13:40:27 h
     0 

Truju nas vec godinama.Ako sami nesto ne pomognemo sebi, lose nam se pise.Kod mene na poslu od nas 33 zaposlenih 12 nas smrca, kija, suze oci... cim izadjemo na pauzu.Srecom, po kancelarijama imamo fotokataliticke preciscivace vazduha pa udisemo cist vazduh inace ne znam sta bismo.