On je, na pitanje da prokomentariše da li poplave iz Hrvatske i Republike Srpske mogu da zahvate i Srbiju i da li je moguće da se dogode poplave kao pre devet godina u Obrenovcu, naveo da ne bi trebalo da bude takvih problema i dodao da smo daleko od takvog scenarija.
Todorović je naveo da postoje odstupanja od prosečnih vrednosti, da je poplava 2014. godine specifična i da bi ona mogla da se ponovi u nekoliko stotina godina.
Naveo je da trenutne vremenske prilike nisu posledica klimatskih promena i dodao da su ovo uobičajene vremenske prilike, sa pojedinim izuzecima.
"Što se tiče temperature ona jeste malo viša, ali to nije zabrinjavajuće i ne predstavlja pokazatelj promene klime. Takođe, i kada se uradi analiza padavina, vidi se da tu nema nekih većih odstupanja, bilo kojih sezonskih padavina ili dnevnih maksimalnih količina", rekao je Todorović.
Klimatolog Vladimir Đurđević na pitanje da li kišoviti maj može da dovede do poplava i napravi štetu kakvu smo imali 2014. godine odgovara da su klimatske promene napredovale u odnosu na taj period i da je planeta toplija, što stvara mogućnost za češću pojavu ekstremnih padavina.
"Za kraće vreme možemo da imamo veće količine padavina, tako da generalno ceo svet danas živi u većem riziku od poplava, posebno takvih razornih poplava. Na sreću, mi nismo imali tu situaciju poslednjih godina", rekao je Đurđević.
Dodao je da svi imamo globalni zadatak da klimatske promene zaustavimo na nivou koji je koliko toliko prihvatljiv.
Komentarišući poplave u Hrvatskoj i Republici Srpskoj, Đurđević je naveo da su u Hrvatskoj poplavljeni neki gradovi, te da se najavljuju u narednim danima dodatne padavine.
"Kod nas treba da vlada oprez kada je reč o nivou Save i Drine. U narednim danima treba očekivati porast Save, tako da treba biti oprezan da ne dođe do izlivanja Save u nekim gradovima. U tom smislu treba biti oprezan po pitanju poplava u Srbiji", smatra Đurđević.
Glas javnosti/T01S