Ističu da u većini slučajeva policija nije identifikovala osobe, već se radilo o, kako ističe ova organizacija, nedozvoljenom i nezakonitom snimanju.
„I pored toga što je vlast jasno priznala povlačenjem Zakona o eksproprijaciji i izmenama Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi da su blokade građana bile opravdane, veliki broj grašana počeo je da dobija prekršajne naloge“, naveo je „Kreni-promeni“.
U Udruženju za zaštitu ustavnosti i zakonitosti jasno ističu svim građanima da ukoliko nisu bili legitimisani, podnesu zahtev za sudsko odlučivanje prekršajnom sudu kojim ne prihvataju odgovornost.
Dodaju da je na Ministarstvu unutrašnjih poslova da nadležnom prekršajnom sudu dostave dokaze na osnovu kojih su utvrdili da je navedena osoba odgovorna za prekršaj koji joj se stavlja na teret.
"U konkretnom slučaju imajući u vidu da policijski službenici nisu legitimisali građane na protestu, postoji velika mogućnost da su paušalno izdavali prekršajne naloge te da ne mogu dokazati da je određena osoba bila tog dana na tom mestu koje je navedeno u prekršajnom nalogu. Pored toga može se dogoditi da su dokazi koji su pribavljeni i koji inkriminišu osobu nisu pribavljeni u skladu sa zakonom pa se ne mogu ceniti, niti se na njima može zasnivati odluka", navodi se u saopštenju i dodaje:
"Teret dokazivanja odgovornosti okrivljenog je na podnosiocu (MUP-u) pa će prekršajni sud ukoliko podnosilac ne dokaže ili ne dostavi dokaze koji inkriminišu, primeniti princip in dubio pro reo koji znači da da u slučaju sumnje treba presuditi u korist okrivljenog."
Čak i u slučaju da dođe do nezakonite naplate kazne, svim građanima koji nisu u mogućnosti da isplate kaznu "Kreni-promeni" će izvršiti refundiranje kazne od sredstava koji su sakupili građani.