Tri uzorka komaraca pozitivna na prisustvo genoma virusa Zapadnog Nila otkrivena su na Paliluli i Čukarici. Zbog toga će u ovim opštinama biti pojačani tretmani suzbijanja odraslih jedinki ovih dosadnih insekata.
Virus su otkrili stručnjaci laboratorije Sektora ekologije i unapređenja životne sredine Javnog komunalnog preduzeća „Gradska čistoća”.
– Za larve ovih komaraca je karakteristično da se razvijaju u vodama bogatim organskom materijom kakve se sreću u kanalima na teritoriji navedene dve opštine. Ove larve se razvijaju i u vodenim staništima koje je napravio čovek, kao što su septičke jame, saksije, kante i burad, oluci, automobilske gume, fontane, ukrasna jezera i slično. Da bi se smanjila brojnost ovih komaraca, apelujemo na građane da redovno sa svojih imanja uklanjaju predmete i posude u kojima se može zadržavati voda, kao i da redovno čiste oluke i prazne septičke jame – navodi se u saopštenju „Čistoće”.
Marko Popadić, direktor „Gradske čistoće”, pozvao je sugrađane da se ponašaju savesno, da obavezno koriste repelente i mrežice protiv komarca.
– Da izbegavaju boravak napolju u toku najveće aktivnosti ovih insekata od 19 do 24 časa, kada i naše ekipe sprovode akcije suzbijanja komaraca. Pojava virusa Zapadnog Nila bila je očekivana. Naše sumnje su se, nažalost, obistinile i zato apelujem na sugrađane da budu oprezni i ne zanemaruju simptome, da se obavezno jave lekaru ako imaju visoku temperaturu, glavobolju, malaksalost ili osip u predelu grudnog koša – kaže Popadić. On je još jednom apelovao na sugrađane da ne ometaju akcije preduzeća i dozvole ekipama intenzivno suzbijanje komaraca jer je to u ovom trenutku najvažnije.
On je upozorio da svako ometanje akcija suzbijanja komaraca dovodi u opasnost zdravlje svih Beograđana.
Sektor ekologije i unapređenja životne sredine nastaviće svakodnevno nadgledanje brojnosti komaraca na teritoriji svih beogradskih opština, a laboratorija će i dalje analizirati izlovljene komarce.
Ukoliko građani primete povećanu brojnost komaraca na određenom lokalitetu, o tome mogu da obaveste Servisni centar grada na broj telefona 11-0-11 radnim danima od 7 do 22 sata i subotom od 8 do 14 časova.
Klimatske promene utiču i na rasprostranjenost letećih napasti
Klimatske promene u vidu povećanja prosečnih vrednosti temperature i promene količine padavina uveliko utiču na pojavu, rasprostranjenost i sezonske varijacije vektorskih zaraznih bolesti, naročito bolesti koje prenose komarci (groznica Zapadnog Nila, malarija, žuta groznica, denga i čikungunja groznica).
Prilikom uboda ženke komarca luče antikoagulante i pljuvačku koji sprečavaju zgrušavanje krvi i koji mogu sadržati patogene mikroorganizme prouzrokovače bolesti.
Procenjuje se da svako povećanje temperature vazduha za 0,1 stepen Celzijusa širi stanište komaraca i do 150 kilometara u pravcu severne geografske širine Zemljine kugle.
Glas Javnosti/ P02S