Broker Nenad Gujaničić navodi da kad govorimo o ulaganjima, najpre treba poći od sklonosti samog štediše prema riziku.
- Što je konzervativnije ulaganje to je niži očekivani prinos i obrnuto. Ako govorimo o najmanje rizičnim ulaganjima to su svakako državne obveznice koje neće biti isplaćene samo u slučaju da država bankrotira - kaže Gujaničić.
Dodaje i to da što je država stabilnija i ima jače finansije ona će lakše da se zadužuje na tržištu, odnosno vlasnici njenih obveznica će dobijati manje kamate.
Kad je reč o srpskom penzionom sistemu, on je odavno u deficitu i nalazi se u neravnoteži između prihoda i rashoda.
- Pre svega zbog činjenice da je odnos u broju zaposlenih i penzionera u velikoj meri prevagnuo na drugu stranu. Stoga se deo aktuelnih državnih penzija subvencioniše direktno iz budžeta. Privatni penzioni fondovi su dobrovoljni i same kompanije mogu uplaćivati sredstva u ove fondove za zaposlene, a može i svaki građanin pojedinačno sprovoditi uplate. Iako se ova ulaganja iz godine u godinu povećavaju tek oko 10% zaposlenih štedi kroz privatne penzione fondove dok je njihova imovina trenutno svega oko 400 mil EUR - ističe sagovornik Nove.
Gujaničić ističe da je državni penzioni fond vrsta "protočnog bojlera".
- Najveći problem penzionih fondova je što mahom investiraju u domaće državne obveznice jer nemamo razvijeno tržište kapitala pa članovi tih fondova zavise od zdravlja javnih finansija Srbije. Na ovaj način vidi se da su rizici i državnih i privatnih penzija identični, što nije bila ideja kod uvođenja trećeg stuba penzionog sistema – dobrovoljnih penzionih fondova - kaže Gujaničić, prenosi portal Ekapija.
Tako je rekao je predsednik Saveza nemačkih udruženja poslodavaca (BDA) Rajner Dulger za nedeljno izdanje Bilda.
- Način na koji naši sistemi socijalne sigurnosti funkcionišu danas, neće moći da funkcionišu u sledećih pet godina. Troškovi će eksplodirati - rekao je Dulger, prenosi Indeks.
3 sata