Ministarka je navela da je u Srbiji oko 4.000 hraniteljskih porodica, u kojima se na smeštaju nalazi oko 6.000 dece i mladih osoba do 26 godina starosti, a da su procene da trenutno nedostaje ukupno 340 hraniteljskih porodica.
Ministarstvo će u narednom periodu, kako je naglasila Kisić, pokrenuti niz aktivnosti, kako bi se promovisao značaj hranitelja sa ciljem da se građani motivišu i prijave za hraniteljstvo.
Kisić je rekla da joj je drago što u našoj zemlji postoje ljudi koji su spremni da preuzmu na sebe ovako važnu i veliku odgovornost i dodala da hraniteljstvo nije samo omogućavanje i zadovoljavanje osnovnih fizioloških potreba deteta uz finansijsku podršku države, već to podrazumeva podršku i pomoć u trenucima kada je deci itekako teško.
Ona je ukazala da je hraniteljstvo privremena mera porodičnopravne zaštite, čiji je cilj da se deci bez roditeljskog staranja i mladim osobama, u skladu sa njihovim najboljim interesom, obezbede nega, zaštita, vaspitanje, obrazovanje i uslovi za optimalan razvoj u porodičnom okruženju.
Prema njenim rečima, treba imati veliku dušu da se građani upuste u ovakav posao gde ih apsolutno vodi srce.
Direktorka Centra za porodični smeštaj i usvojenje Mirjana Novakov zahvalila je Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju i ministarki Kisić na podršci hraniteljima i aktivnostima koje će doprineti unapređenju kvaliteta usluge i brige o deci bez roditeljskog staranja, saopštilo je Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju.
Glas javnosti/D03S