Srbija je obustavila planove za izdavanje pasoša Rusima i drugim stranim državljanima koji žive godinu dana u zemlji, pošto je EU upozorila da bi mogla da joj suspenduje slobodni vizni režim, otkriva "Fajnenšel tajms".
U nacrtu zakona koji je Vlada u Beogradu predstavila u aprilu precizirano je da bi jedna godina privremenog boravka bila dovoljna da se izda srpski pasoš stranim državljanima koji rade u lokalnim kompanijama ili su samozaposleni.
Stranci trenutno moraju da žive u Srbiji najmanje pet godina pre nego što podnesu zahtev za državljanstvo.
Međutim, Evropska komisija je upozorila da nadgleda bezvizni režim sa Srbijom "kako bi sprečila i ublažila moguće bezbednosne rizike za EU".
"U slučaju da se smatra da davanje državljanstva prema šemama investitorskog državljanstva predstavlja povećan rizik za unutrašnju bezbednost i javnu politiku država članica, slobodni vizni režim može biti suspendovan", navodi se u saopštenju Komisije dostavljenom "Fajnenšel tajmsu".
Dodaje se da su prošle godine date "jasne preporuke" Beogradu da "ukine ili se uzdrži od usvajanja šema investitorskog državljanstva".
"Fajnenšel tajms" konstatuje da je tokom protekle godine Brisel bezuspešno pokušavao da izvrši pritisak na Beograd da uvede sankcije Rusiji, zabrani direktne letove iz zemlje u RF i ne pruži utočiše ruskim kompanijama i pojedincima koji žele da izbegnu zapadne zabrane putovanja i zamrzavanje imovine.
List se poziva na reči neimenovanog savetnika Vlade Srbije da je nacrt zakona za lakše i brže dobijanje državljanstva samo predlog koji nije prihvaćen, te da je njegova funkcija bila u službi privlačenja visokokvalifikovanih radnika kako bi se podstakla privreda Srbije.
Imajući u vidu da je vest o mogućim zakonskim promenama za dobijanje srpskog pasoša odjeknula na društvenim mrežama na ruskom govornom području poslednjih nekoliko nedelja, list ističe da se očekuje novi talas ruskih emigranata koji žele da se presele u Srbiju, ne bi li se potom preselili u druge evropske gradove.
List predviđa i da će Vlada Srbije verovatno povući predlog zbog pritiska EU budući da je bili potrebno mnogo truda da se postigne liberalizacija viznog režima 2009. godine.
Istovremeno, vlada će najverovatnije tražiti da se produže boravišne dozvole za oko 200.000 Rusa koji su stigli u zemlju od februara 2022. godine.
Evropska komisija je, inače, krajem marta pozvala države članice EU da odmah ukinu sve postojeće šeme za dobijanje "zlatnih pasoša" i da razmotre ukidanje državljanstava datih ruskim i beloruskim građanima koji su na EU listi sankcionisanih zbog rata u Ukrajini.
Šeme takozvanih zlatnih pasoša odnose se na nacionalne programe prodaje državljanstava zemalja EU investitorima.
7 sati